Güneş Koruyucu Nedir, Etkisi Nasıldır?

Güneş kremi (güneş kremi, güneş losyonu veya güneş kremi olarak da bilinir), güneşte uzun süre kalacak olan herkes için bir zorunluluktur. Cildinizin güneşten yanmasını önlemeye yardımcı olur ve ayrıca cilt kanseri türleri olan melanom, skuamöz hücreli karsinom ve bazal hücreli karsinomdan korunmaya yardımcı olur. Bugün güneş kreminin ardındaki bilimi keşfediyor ve gerçekte nasıl çalıştığına dair bazı yaygın yanlış anlamaları ortadan kaldırıyoruz.

Güneş Koruyucu Nedir?

Güneş kremi ve güneş kremi, güneş yanığına ve diğer zararlı etkilere neden olabilen güneşin ultraviyole (UV) radyasyonunun bir kısmını emen veya yansıtan, cilde uygulanan losyonlar, spreyler, jeller veya diğer topikal ürünlerdir. Birçok batı kültürü, sürekli olarak UV ışınlarına maruz kalmanın cilt koyulaştırma etkisinden hoşlanırken (‘bronzlaşma’ olarak da bilinir), bazı doğu (Asya) kültürleri daha açık ten rengini tercih eder ve güneş ışığına maruz kalmanın minimum düzeyde olacağı durumlarda bile ten rengini olabildiğince açık tutmak için güneş kremi kullanır.

Güneş Kredimin Vücuda Etkisi Nasıldır?

Güneş kremi, iki tür malzemenin birleşimi ile üretilmektedir. Biri UV radyasyonunu yansıtmak veya dağıtmak için, diğeri ise onu emmek için. Güneşten koruyucuların çoğu, ultraviyole radyasyonu yansıtmak için çinko oksit veya titanyum oksit kullanırken, absorbe etmek için oktil metoksisinamat (OMC) kullanır, bu daha sonra ısı olarak dağılır.

Bu ürünlerde reklamını gördüğünüz SPF – veya güneş koruma faktörü – belirli bir güneş kremi markasının belirli bir süre için etkinliğinin laboratuvarda test edilmiş bir ölçümüdür – SPF ne kadar yüksekse, güneşte ve maruziyette o kadar uzun süre kalabilirsiniz.

“Güneş kremi” genellikle hem UVA hem de UVB ışınlarını engellemede oldukça etkili olan bulutlu veya süt beyazı güneş kremine verilen adı ifade eder. Güneş kremi, yıkanmaya karşı koymak için ağır bir yağ içerir. Aynı zamanda, iki ana bileşen olarak hem titanyum dioksit hem de çinko oksit kullanır çünkü birçok güneş kreminde kullanılan organik maddelerin aksine, bu metal oksitler zamanla güneş ışığına maruz kaldıklarında bozulmazlar.

Yanıtla