İzmir Dikili’de Gezilecek En Güzel 10 Yer

İzmir’e bağlı Midilli Adası karşısında konumlanmış olan Dikili ilçesi, bir tarafı Ege Denizi, bir tarafı da Karadağ’a bakan plajları ve yaylaları ile ünlü bir tatil beldesidir.

Dikili ilçesi; Altınova, Bergama, Ayvalık gibi tercih edilen popüler yerlere yakınlığı ile bilinen yaz dönemlerinde sakinlik isteyenlerin en çok tercih edeceği rotalardan biri haline gelmiştir. Mayıs – Eylül arası dönemler ilçede gezmek için en güzel zamanlardır. Peki Dikili’de nereleri gezmeliyim? Gelin bu sorunun cevabını beraber inceleyelim.

Dikili Halk Plajı

2002 yılından bu yana Mavi bayrağa sahip bir plajdır. Temiz denizin ve kumların tadını çıkarabileceğiniz çok geniş bir plaj olduğundan, kalabalık zamanlarda bile mutlaka her daim yer bulabilir, aynı zamanda merkeze çok yakın olduğundan dolayı ve az para harcayarak sahilin, buz gibi suyunun tadını çıkarabilirsiniz. Dikili’de gezilecek yerlerin başında Dikili Halk Plajı gelmektedir.

Çandarlı Plajı

Dikili’ye yakın ve en çok tercih edilen yerlerden biri de Çandarlı Plajıdır. Bu plajda mavi bayrak etiketiyle temizliğini belgelemiştir. Çandarlı Kalesi’nin tam önünde bulunan plaj, temiz suyun ve kumun tadını çıkarabileceğiniz, Dikili’de gezilebilecek en güzel rotalardan biri haline gelmiştir.

Pissa Plajı

Dikili ve Çandarlı plajlarından sonra en çok tercih edilen yerlerden biri de, beyaz kumu ve mavinin güzel tonlarını içinde taşıyan denizi ile keyifli bir tatil imkanı sağlayan Pissa Plajıdır. Genelde bu bölge de tatilcilerin serinlemeleri için Koruk suyu tüketilebilir. Yazın sıcağından bunalanlar için harika bir içecektir ve mutlaka denemenizi öneririz.

Bademli Ilıcası

Bademli Ilıcası; doğa güzelliğinin yanı sıra doğal kaynak suyunun çıktığı şifalı noktalardan biridir. Doğallığını bozmadan taşlardan yapılmış, minik havuzlardan oluşan 45 dereceye kadar su sıcaklığı ile cilt, romatizma vb. gibi hastalıklara şifa bulabileceğiniz bir yerdir.

Zindancık Koyu (Killik Koyu)

Zindancık Koyu; Henüz çoğu insan tarafından keşfedilmemiş doğal killeri sayesinde vücudunuzu rahatlatarak, kampın tadını çıkaracağınız kamp severlerin özellikle ilgisini çekebilecek ön plana çıkmaya hazır yerlerden biridir.

Kalem Adası

Kalem Adası; Egenin Maldivleri diye bildiğimiz doğa güzelliği, tamamı kum plajı, turkuaz tonundaki eşsiz denizi ile büyüleneceğiniz bir yerdir. Sadece tek bir otel bulunmak olup adaya giriş özel izinle olabilmektedir. Adayı katılabileceğiniz tekne turları ile gezebilirsiniz.

Aşıklar Şelalesi

Nebiler köyüne bağlı olan Dikili’nin gidilecek en güzel yerlerinden biri olan Aşıklar şelalesi, doğası ve hikayesi ile dikkat çekmektedir. Hikaye kısaca şöyledir; Padişah, kızı ve Yörük Ali’nin aşkına onay vermez. Ama onlar görüşmeye gizlice devam ederler ve sonsuza kadar beraber olmayı dilerler ve ağlarlar. Padişahın askerleri bir gün onları görür ve öldürmeye niyetlendiklerinde, Yörük Ali ve Padişah kızı Sümeyra şelaleye dönüşür. Askerler buna şahit olurlar. Sonsuzluğa uzanan bu aşk hikayesinin simgesi olan Aşıklar Şelalesinde yaz aylarında kamp, yüzme ve şelalenin etrafında yapabileceğiniz yürüyüşler gibi aktiviteler keyifli olacaktır.

Ece Çağlayanı

Yine Nebiler Köyü’nün çevresinde bulunan yüzmek için harika bir tercih olan göletiyle meşhur gezmenin tadına varacağınız, sakin ve görülmeye değer doğası ile görülmeye değer bir yer.

Ağlayan Mağara

Aşıklar Şelalesinin hikayesinin devamını bu mağarayı ziyaret ettiğinizde bulabilirsiniz. Sümeyra’nın ölümü üzerine Padişahın herkesten uzaklaşarak sürekli ağladığı mağara duvarlarında damlacıklara benzer şekillere rastlayabilirsiniz.

Karagöl Tabiat Parkı

Gezi planınıza eklemeniz gereken az bilinen ve Dikili’nin gizli kalmış yerlerinden biri olan, el değmemiş doğası, volkanik etkenlerden oluşmuş bir krater gölünün de bulunduğu özel bir parktır.

Yanıtla