Özgeçmişinizi Yazarken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Özgeçmiş ya da diğer adı ile CV hazırlarken bazı noktalara dikkat ederseniz dikkat çekici olacağı gibi etkili de olur. Kariyer geçmişinizi, geçmişte hangi işleri yaptığınızı detaylı olarak anlatmalısınız. Sayfalar dolusu bir özgeçmiş hazırlamak ise iyi bir şekilde karşılanmaz. En fazla 3 sayfa kadar hazırlayabilirsiniz. İki sayfalık bir özgeçmiş her zaman tutulan bir CV tarzıdır.

cv

cv

CV hazırlarken Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Sayfalar dolusu CV hazırlasanız dahi çoğu zaman bilgileriniz okunmayabiliyor. Detaya aşırı önem verseniz dahi çoğu zaman CV size değer kazandırmaz. Mutlaka olması gereken bilgilere ağırlık vermelisiniz. Eğitim, iş nitelikleri, tecrübeleriniz gibi bilgileri içeren özgeçmiş her zaman daha çok beğenilir.

Özgeçmişinizde neleri belirtmek istediğinize karar verin ve öyle CV hazırlamaya başlayın. İş sektörlerindeki yerinizi belirtin.

CV hazırlamak

CV hazırlamak

Tecrübeleriniz çok fazla olduğu zaman bunu iki sayfaya sığdırmak bazen sizler için zor olabilir. Başvurduğunuz iş durumuna göre tecrübelerinizi yazmanız yeterli. Neti kısa ve öz olmalıdır.

Öğrenciyseniz staj bilgilerinizi yazabilirsiniz. Öğrenciyken katıldığınız projeleri belirtebilirsiniz. Katıldığınız seminer ya da ortak çalışmalar da aynı şekilde özgeçmişe eklenebilir. Bazı firmalar ise detaylı bir özgeçmişi ister. Firmanın nasıl bir CV istediğini önceden bilmeli ve hazırlığınızı ona göre yapmalısınız. Hangi iş dalında çalışacaksanız eski iş deneyimlerinizde özellikle o iş dalında olan tecrübelerinizi yazmalısınız. Gerçek bilgilerden oluşmalı ve doğru ve kısa bir şekilde anlatmalısınız.

Yanıtla