Şakayık Çiçeği Bakımı

Çiçekler dünyanın en güzel renklerine sahip canlı varlıklardır. Görüntüsü ve kokusuyla insanı cezbeden bir canlı türüdür. Bin bir çeşidi bulunan çiçeklerin çoğu mutluluk dağıtırken kimi şifa dağıtarak oldukça vazgeçilmezdir. Bazı çiçekler evlerde saksılarda yetişebilirken bazıları ise sadece kırlarda ve dağlarda yetişir. Oldukça narin ve kırılgan yapılara sahip olan çiçekler özenle bakılması çok önemlidir. Saksı çiçekleri genelde evde çok özel bakımlarla bakılarak büyüyüp gelişmesi sağlanır. Kır veya dağda yetişen cinsleri ise hiçbir bakım yapılmadan doğal olarak yetişmektedir. Toprakla büyüyen çiçekler bazı bölgelerde yetişmez. Özel topraklarda yetişen çiçek türlerinden biride şakayık çiçeği olduğu bilinir.

Şakayık çiçeği kökeni Avrupa ve Asya topraklarından gelmektedir. Soğan görünümlü olması yetiştirilmek üzere ekilirken nasıl bir bitki olduğu anlaşılmaz. Yaban gülü olarak adlandırılan bu çiçeğin güle benzeyen katmerli katları vardır. Oldukça yavaş büyüyen bu bitki özenli bakılması gerekmektedir. Tüm çiçekler narin varlıklardır. Şakayık çiçeği de oldukça narin, büyümesi yavaş bir bitkidir.

Şakayık Çiçeği Hangi Topraklarda Yetişir?

Şakayık çiçeği bazı topraklarda büyümez ve gelişmez. Çiçeği yetiştirmek için mutlaka ılık bir iklim ve humuslu topraklarda daha verimli büyümektedir. Çoğunlukla yaz başlarında çiçek açmaya başlar. Yılda bir kere çiçek açan bu bitki süs çiçeği olarak kullanılır. Soğuğa pek fazla dayanıklı bir bitki değildir. Saksıda veya bahçede yetiştirilebilir. Çiçeklerin daha canlı ve büyük açması için bahçede yetişmesi daha uygundur. Bu çiçek muhteşem renkleri ve kokusu ile inanılmaz bir güzelliğe ulaşır. Şakayık çiçeği pembe, beyaz, sarı gibi renklerde olmaktadır. Bu renklerin soğanları farklıdır. Ayrı ayrı yetiştirilerek muhteşem renkleri birleştirerek bir buket yapıldığında muhteşem bir görsel oluşmaktadır.

Şakayık Çeşitleri Nelerdir?

Şakayık çiçeği 34 tanedir. Bazı türleri kendi kendine dağlarda büyüyebilmektedir. Dünyada bulunan topraklarda yetişen türlerine göre renk değişimleri de oluşmaktadır. Renkleri ve yetişme türleri değişen bitkinin diğer isimleri, vahşi şakayık, mavi şakayık, Çinli şakayık, japon şakayık, siyah, ahududu, dağ, leylak, obovate, bozkır,  Terry, kızıl, iğne, şeftali şakayık olarak daha birçok türleri vardır. Bu türlerin hepsini sitemizden https://www.wishflowersdesign.com/sakayik-cicegi ulaşabilir ve temin edebilirsiniz.

Yanıtla