Tahin Neden Yapılır ve Tadı Nasıldır?

Eskiden günümüze kadar türk mutfağının en vazgeçilmez lezzeti haline gelen tahin, damakta çok güzel ve kalıcı bir tat bırakmasının yanı sıra yumuşak bir kıvamda olması sebebiyle pek çok tatlı, kurabiye ve yemek gibi çeşitlerde kullanılabilme avantajına sahip olur. Özellikle tatlılara katmış olduğu lezzet ile ön plana çıkan tahin, kullanım amacı durumuna göre tuz eklenip de daha başka bir lezzetli Tat’a sahip olabilir. Tahin neden yapılır? Genellikle en çok kahvaltılarda yer verilen tahin pekmez ile karıştırıldığında harika bir tat ortaya çıkabiliyor.

Tahin Neden Yapılır ve Tadı Nasıldır

Hal böyle olunca da unutulmayacak bir kıvamı ve kokusu ile vazgeçilmeyecek lezzetler arasında yer alıyor. Kendine has bir tadı ve kıvamı ile Türk mutfağının çok lezzetli yiyeceklerini anlamlandıran tahin, damakta bırakmış olduğu tat ile çok başka bir boyutta olabiliyor.

Evde Tahin Nasıl Yapılır?

Tahin neden yapılır? Tahinin ham maddesi susamdır. Pratik bir biçimde yapılır. Sadece gerekli olan malzemeler bir fincan susam, ¼ su bardağı kadar zeytinyağı ve yarım çay kaşığı tuzdur. Tahinin yapılması için öncelikle susam tohumlarını kabuklarından ayırmak gerekir. Sonrasında ise 150 ve 200 derece arasında kavurmak gerekir.

Sonrasında fırını 300 dereceye ayarlayıp ısıtıp tepsiye yağlı kâğıdı önceden sermek lazımdır. Susam tohumlarını yağlı kâğıdın üstüne serptikten sonra fırının içinde 6 dakika kadar beklemeniz gerekir. Susamlar fırından çıktıktan sonra tekrardan güzelce karıştırıp fırına yerleştirip 6 veya 8 dakika kadar bekleyin.

Tahin Yapmanın Püf Noktası

Tahin nasıl yapılır, sorusundaki en önemli konu susamları fırından çıkardıktan sonra başka bir yere almanızdır. Tepsi hala sıcak olduğu için susamlar kavrulmaya devam eder. Bu yüzden dikkat etmeniz gerekir. Başka bir yere almış olduğunuz susam tohumları blenderin içinde yaklaşık olarak 1 dakika boyunca öğütmeniz gerekir. Bu işlemi yaptıktan sonra zeytinyağını içerisine dökün ve yine öğütmeye devam edin.

Elde etmeniz gereken kıvam macun gibi olmalıdır. Bu kıvam elde edilmediyse 1 çay kaşığı kadar yine zeytinyağını ekleyiniz. Yoğun bir reçel kıvamında olması yeterli olur. Sonrasında ise az bir oranda tuz ekleyip kapaklı bir yere koyun ve tahin elde edilmiş oldu. Siz de tahin neden yapılır sorunuz için https://www.demirbasmakina.com/tahin-nasil-yapilir sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Yanıtla