Trafik Sigortası Nedir?

Trafik sigortası herhangi bir nedenden dolayı oluşabilecek trafik kazaları sonucunda ortaya çıkacak maddi zararın karşılanması amacıyla tasarlanmış son derece faydalı hizmettir. Bu hizmetler araç sürücülerinin taleplerine göre araçlara uygulanmaktadır. Fakat sunmuş olduğu faydalar nedeni ile son yıllarda bu sigortalar zorunlu hale dönüşmüştür. Özel sigorta şirketleri tarafından yapılan bu işlemler içerisinde birbirinden farklı seçenekler bulunmaktadır. Araç sürücüleri bu seçenekler arasından kendilerine ve bütçelerine en uygun olanları tercih ederek kullanabilme hakkına sahiptir. Zorunlu sigortalar sayesinde araçlar karıştıkları kazalarda aldıkları hasarı ve karşı tarafa verdikleri hasarları maddi bir güvenceye almaktadır. Zorunlu trafik sigorta hizmetinden faydalanmadan önce araç sürücüleri tarafından detaylı bir araştırma yapılması son derece faydalı olacaktır.

Trafik Sigortası Nedir

Zorunlu Trafik Sigortası Neleri Karşılamaktadır?

Trafik sigortası hizmeti araçların trafikteki güvenliğini sağlayan bir işlemdir. Yaşanan yoğun trafik kazaları nedeni ile devlet bu uygulamayı zorunlu bir hale getirmiştir. Bu sayede araçlar trafikte güvenli bir şekilde hareket edebilmektedir. Trafik sigortaları yaşanan trafik kazaları sonrasında araç sahibinin hatasının olmadığının tespiti halinde karşı tarafta oluşmuş maddi hasarı karşılamaktadır. Kaza sonrasında araç sürücüsüne açılan davalarda gerekli olan adliye masrafları da yine zorunlu sigorta üzerinden karşılanmaktadır. Oldukça avantajlı bu uygulama günümüzde her araç sahibi tarafından kullanılmaktadır. Araç sürücülerine sağladığı maddi destek sayesinde sürücüler kısa süre içerisinde araçlarındaki hasarları onarmaktadır.

Zorunlu Trafik Sigortası Yaptırılmazsa Ne Olur?

Trafik sigortasının her araca zorunlu hale dönüşmesi bir yasal durumdur. Bu yasal duruma uymayış bir takım cezai yaptırımlara maruz kalmaya neden olmaktadır. Zamanında zorunlu sigorta yaptırmayan araç sürücülerinin sahip olduğu araçlar trafikten men edilmektedir. Bu araçlar trafiğe hiçbir şekilde çıkamamaktadır. Trafiğe çıkılması halinde araç trafik polisleri tarafından çekilerek emniyet otoparkına bağlanmaktadır. Sürücüye ilk bağlama işleminde ceza kesilmese de bu durumun tekrarı halinde ceza kesilmeye başlanmaktadır. Kesilen her ceza bir diğerinden daha yüksek tutarda olmaktadır. Bu cezaların ödenememesi halinde araç sürücüsü icra işlemine tabi tutulmaktadır. Bu nedenle araç sürücüleri araçları için zorunlu hale getirilmiş olan tüm sigortaları düzenli olarak yaptırmalıdır.

Yanıtla