Nasıl Çok Kilo Verilir?

Çok kilo verebilmek için öncelikle bir kararlılık gerekir. Bu kararlılığa sahip olursanız zaten gerisi gelecektir. Ama işin detayına inersek kilo vermeyi üç aşamaya ayırabiliriz. Beslenme, spor ve hormonlar gibi.

Beslenmenin zayıflamaya etkisi

Beslenmeniz düzenli olmazsa kilo vermek zorlaşır yine kilo verebilirsiniz ama belli aşamaya kadar gidebilirsiniz. Bu yüzden iyi bir diyet çok önemlidir.  Öncelikle yediğinize içtiğinize dikkat etmelisiniz. Eğer öğününüz sağlıklı gıdalardan oluşmuyorsa fast food, abur cuburlar, börekler ve baklavalardan oluşuyorsa bile porsiyonu düşürmelisiniz. Eğer yapabiliyorsanız bu tarz gıdalardan tamamen uzak durmalısınız.

Peki, nasıl beslenmeliyiz

Protein ağırlıklı bir beslenmeye yönelmelisiniz. Proteinlere örnek olarak et, tavuk, balık ve bakliyatlar verilebilir. Öğünlerinizde proteinlerin yani sıra lifli gıdalara ve sağlıklı yağlara da yer vermelisiniz. Lifli gıdalara örnek olarak yeşil sebzeler meyveler verilebilir. Sağlıklı yağ olarak zeytinyağı tüketebilirsiniz. Sağlıklı yağları fındık, fıstık, badem ve ceviz gibi kuru yemişlerden de alabilirsiniz. Bu adımları uygularsanız beslenme olarak iyi bir ilerleme kaydedersiniz.

Spor

Zayıflamak için spor yapmak çok önemlidir. Sadece beslenme ile belli aşamaya kadar kilo verirsiniz ama düzenli beslenmenin yani sıra bir de spor yaparsanız çok daha hızlı bir şekilde ilerlersiniz. Çünkü spor yapmak hem kalori açığı oluşturmanızda çok faydalıdır hem de metabolizmayı hızlandırdığı için aldığınız kalorileri yakma gücünüz de artar. Spor yapmak öz güveninizi de artırır. Vücudunuzu toksinlerden arındırır. Bunun gibi birçok faydası vardır.

Hangi sporları yapmalıyız

Fitness, Kardiyo, Pilates, Kick boks, Boks ve Güreş gibi birçok spor dalı sayılabilir. Ayrıca yürüyüş yapmak, merdiven çıkmak ve ip atlamak da kalori yakmanıza fayda sağlar. Bu spor dalları kardiyovasküler sistemi çalıştırdığı için metabolizmaya etkisi çok yüksektir. Tabi spor yaparken zorlandığınız durumlarda mola vermelisiniz eğer çok zorlarsanız büyük sağlık sorunlarına yol açabilirsiniz. Bu yüzden biraz daha fazla kalori yakmak için aşırıya kaçmayın.

Hormonlar

Son olarak hormonların zayıflamaya etkisi büyüktür. Bir hormon ne yaparsak yapalım zayıflamayı engelleyebilir. O hormon kortizon hormonudur. Halk arasında bilinen adıyla stres hormonudur. Stres hormonu yağ yakmayı çoğu zaman engeller bunun sebepleri ancak başka bir makaleye sığar o yüzden sebeplerini geçeceğim. Eğer yağ yakmak istiyorsak stresten uzak durmalıyız. Yağ yakma üzerinde etkili olan bir başka hormon testosteron hormonudur. Düşük testosteron kilo almaya sebep olur ve kilo almak da testosteronun düşmesine. Testosteronun aniden düşmesi saçların dökülmesine sebep olur yine başka bir makalenin konusu. Bunu şöyle anlayabilirsiniz toplumda saçları dökülen insanların çoğu göbeklidir. Kilo aldığı için testosteronu düşüyor ve saçları dökülüyor ya da testosteronu düştüğü saçları dökülüyor ve kilo alıyor. Özetle testosteronun düşmesi yağ yakmayı engeller. Bu yüzden testosteronunuz yüksek olursa yağ yakmanız çok daha kolay olacaktır. Eğer testosteron hormonunuz düşükse spor yaparak bir nebze testosteronunuzu artırabilirsiniz.

Yanıtla