Antartika’da Hangi Hayvanlar Yaşar?

Antartika’da yaşayan hiçbir hayvanın kalıcı olarak karada yaşayamadığı bilinmektedir. Antartika çevresindeki bazı türler arasında kilerler, penguen, balık ve çeşitli mühürler bulunmaktadır. Bu hayvanların çoğu suda yaşar ve toprakları çok sert ve soğuk olduğu için de Antarktika’nın karasında canlılar yaşayamaz. Dünyanın en soğuk kıtası olan Antartika çeşitli hayvanları desteklemekle birlikte seyrek bir bitki örtüsü bulunmaktadır.

Antartika’da Hangi Hayvanlar Yaşar

Suda oluşan bitki örtüsü hayvan yaşamı için daha elverişli koşullar sunmaktadır. Çevresinde su içinde yaşayan deniz hayvanları ve deniz memelileri bulunmaktadır. Soğuk havaya uyum sağlayabilecek yapıda vücutları bulunmaktadır. Hayvanların çoğu deniz hayvanlarıdır ve su içerisinde yaşayan deniz hayvanları deniz memelileri soğuk suya uyum sağlayabilecek gövdeleri ile yaşamlarını sürerler. Kanları içinde biyokimyasal bir antifiriz bulunmaktadır ve soğuğa karşı adapte olmaları bu şekilde sağlanmıştır.

Antartika’da Suda Yaşayan Hayvanlar

Antartika’da su çevresinde yaşayan bazı bitki örtüsü arayışı sık sık toprağa taşınmaktadır. Ancak toprakta uzun süre kalamazlar. Penguenler ve foklar genellikle bebeklerini almak ve eşleşmek için Antartika ülkesine giderler ve karadaki hayvanlar için çeşitli besinler olmadığı için genellikle bitkiler ve yemek türleri için daha küçük hayvanları aramak için suya geri dönmeleri kaçınılmaz olur.

Antartika’da hayvan yaşamı oldukça fazladır. Bol miktarda hayvan türünün bulunduğu Antartika’da aşırı soğuk olduğu için yılın çeşitli zamanlarda bölgeye iyi adapte edilmiş bir dizi hayvan görünmektedir. Antartika’nın genellikle resim ve videolardan gördüğümüz karizmatik bir yalnızlığı bulunmaktadır. Yaşamın bulunduğu bu bölgede Hayal ettiğinizden çok daha karmaşık ve ilginç bir yaşam şartları oluşturulmuştur hayvanların neredeyse tamamı deniz bağımlısıdır ve gerçek anlamda da en büyük kara hayvanının kanatsız mor olduğu bilinmektedir. Hayvanlar genellikle denizden beslenmelerini sağlarlar. Hayvan yaşamı için deniz büyük bir yaşam alanıdır. Esas olarak sıcak kanlı hayvanlar olduklarından aşırı ve amansız soğuğa karşı hayatta kalma teknikleri oldukça büyüktür.

Antartika’nın bu kadar çok büyük hayvan destekleyebilmesi için Güney Kutup Denizi’nin verimliliği dikkat çekmektedir. Aşırı soğuk koşullar oluşmasına rağmen şaşırtıcı miktar da hayvan yaşamının olduğu bu bölgede vahşi hayat ön plana çıkıyor.

  • Penguen türleri
  • Leopar keçeleri
  • Kar petrolleri
  • Kral penguenleri
  • Deniz fili
  • İmparator penguenler
  • Katil balinalar
  • Gezici Albatros
  • Mavi Balina gibi hayvan türleri Antartika’da bulunan hayvan türleri örnek olarak gösterilebilmektedir.

Yanıtla