Bakır Bardakta Ayran İçmeyin

Ayran özellikle yaz aylarında sağlığımız için bol bol tüketmemiz gereken bir içecektir. Kültürümüz içersinde yer alan ayranı bakır bardakta tüketmenin ise belli zararları olduğu konusunda yapılan araştırma sonuçları açıkladı. Amerika’nın Lowa bölgesinde yer alan Gıda ve İlaç Birimi Departmanı tarafından gerçekleştirilen araştırma sonuçlarına göre bakır ve bakır alaşımlı olan ürünleri içecek tüketilmesi zehirlenmelere neden olabiliyor.

bakır bardak

bakır bardak

Neden Kullanılması Sakıncalı?

Amerika’da yapılan araştırma elbette ayran üzerinde değildi. Araştırma Amerika’da son zamanlar da oldukça popüler bir içecek olan Mule ile ilgili olarak gerçekleştirildi. Votka, limon ve biranın karışımı ile elde edilen bu içecekler bakır bardaklardaki sunumu ile hem dikkat çekti hem de beğeni kazanmıştır. Fakat yapılan araştırma sonuçlarına göre pH değeri 6,0 altında olan içeceklerin bakır bardakta tüketilmesi sonucunda gıda zehirlenmeleri yaşanabiliyor.

bardak

bardak

Araştırma sonucunda göre Amerika’da son zamanlarda tüketimi sık yapılan mule içeceğinin de pH değeri 6,0 altı olduğu için bakır bardakta tüketilmemesi gerekliliği açıkladı. Bu konuda araştırma sonuçlar ise pH değerinin 6,0 altı olan tüm içecekler ile birlikte sıklıkla tükettiğimiz ayranın da bakır bardak ile tüketilmesinin oldukça sakıncalı olduğu konusunda birleşiyor. Şimdiye kadar çoğunlukla belli yerlerde bakır bardak kullanımının sık olması ve geçmişe dönüş modasının yaygınlaşması ile beliren barkı bardakların sağlığı ve bu bardaklar ile tüketilebilecek olan içecekler konusunda da dikkatli olunması gerekir.

Yanıtla