Diz Kireçlenmesi Nedir

Ülkemizde en yaygın görülen sağlık problemlerinden birisi diz kireçlemesi olmuştur. Diz kireçlemesi diz kapağının ön yüzünde bulunan derini alt bölgesinde diz kemiğinde ya da çevresinde görülen sağlık problemlerinden birisidir. Genelde yetişkin insanlarda görülmeye başlanan kireçlenme probleminde tedavi yoluna gidilmemesi durumunda ciddi sağlık problemlerinin oluşmasına neden olur.

diz kireçlenmesi

diz kireçlenmesi

Ağrıları oluşturan ve kas zayıflamasına neden olan hastalık ilerleyen dönemde yürüme sorunu oluşturur. Hastalığın oluşma nedeni incelendiğinde ise fazla kilo, yanlış ayakkabı seçimi ve fazla ağırlık taşınması diz kireçlenmesine nende olur. Dizde kireçlenmeden kaynaklı olarak görülen ağrı, genelde ön kısımda görülür.

Diz Kireçlenmesinin Tedavisi

Ağırının şiddetlenmesi yürüme güçlüğü oluşturur. Diz kapağında problem yaşayan insanlar uzun mesafeli yürüyüş yapamadıkları gibi sık sık dinlenme ihtiyacı hissederler. Diz kapağında kireçlenme problemi yaşayan insanlar merdiven inip çıkma konusunda da zorluk yaşar. Hatta yürüme sırasında zaman zaman diz bölgesinde kilitlenmesi yaşanır. Diz kapağında problem yaşayan insanların mutlak olarak doktora görünmesi fizyoterapistler eşliğinde tedavi olması gerekir.

kireçlenme

kireçlenme

Hastalığın durumunun tespiti, ilerlemesi ve alınması gereken tüm tedbirler doktor kontrolü sonrası ortaya çıkar. Diz kapağında oluşan kireçlenmeye engel olmak için evde egzersiz yaparak diz bölgesinin kireçlenmesine engel olabilirsiniz. Aynı zamanda aşırı kilolardan kurtulmakta kireçlenme oluşumuna engel olur. Doktorların hastalığı ilerleyen insanlar için yaptığı sağlık uygulaması ise ilaç tedavisi olmuştur. Ayrıca eklem içi kayganlaştırıcı sıvı eklemesi yapılarak ağrıların giderilmesi önlenmiştir.

Yanıtla