Berjer Seçerken Bilmen Gereken Her Şey

Berjer seçerken bilmen gerekenler aynı zamanda odanın havasını değiştirmek için de bilmen gerekenler anlamına gelir. Çünkü berjer seçimi sayesinde odanın havasını bambaşka bir tarza sokarak değiştirebilirsiniz. Berjer seçiminde renk ve model gibi pek çok dikkat edilmesi gereken unsur vardır. Peki berjer seçerken bilmen gerekenler nelerdir?

Mobilyalarla Zıt Renkler

Salonda hâkim olan mobilya rengine uyumlu veya zıt renk tonları ile odaya bambaşka bir hava katabilirsiniz. Berjer seçiminde renk unsuru oldukça önemlidir. Çünkü salonun tekdüze bir renk atmosferinde olmasını engelleyecek unsur berjerlerinizdir. İster desenli ister düz renk seçimiyle farklı bir uyum yakalayabilirsiniz.

Berjerin Boyutları Nasıl Olmalıdır?

Günlük kullanım için tercih edilen berjerlerin kullanımının rahat olması için geniş berjerler seçilmelidir. Ayrıca berjerin boyut seçiminde odanızın dar ve geniş olma durumu da önemlidir. Sıkışık bir oda istemiyorsanız bu unsura dikkat ederek berjer seçimi yapmanız gerekir.

Kollu veya Kolsuz Berjerler

Dekorasyon amacıyla yapılan berjer seçimiyle günlük kullanım için seçilen berjer elbette aynı olmamalıdır. Berjer seçerken bilmen gerekenlerden biri de hangi amaçla seçtiğin olmalıdır. Dekorasyon amacıyla seçilen berjerlerde şık olması daha ön plandadır. Bu sebeple kolsuz berjer seçimini rahatlıkla yapabilirsiniz. Ancak günlük kullanım için seçilen berjerlerde kol olması gerekir. Aksi halde rahat bir kullanım elde edemezsiniz.

Kolay Temizlik

Odanın havasını değiştirme görevinin yanı sıra gün içerisinde sıklıkla kullanılan eşyalar da olduğu için kolay temizlenebilir berjerler tercih edilmelidir. Bu nedenle silinebilir kumaşa sahip berjer seçmeniz sizin için daha kolay bir temizlik anlamına da gelir.

Alanı Geniş Göstermek İçin

Eğer berjeri koyacağınız oda darsa ve bu alanı geniş göstermek istiyorsanız mutlaka koyu renk tonlarından kaçınmanız gereklidir. Çünkü koyu renkler alanı daha dar gösterme özelliğine sahiptir.

Hafif Mobilyalar

Eğer sık sık evinizin şeklini değiştirenlerdenseniz berjer seçerken bilmen gerekenlerden bir diğeri de hafif berjer seçmek olmalıdır. Çünkü ağır yapılı mobilyaları kaldırmak hem daha zahmetli olacaktır hem de ağır mobilyalar salonunuzda çok hantal duracaktır. Bu nedenle hafif berjer seçimi yapmanızı tavsiye ederiz.

 

Yanıtla