Elmanın Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Çoğu kişinin severek tükettiği elmanın sağlık açısından birçok faydası yer alıyor. Özellikle diyetlerde ara öğün olarak sunulan yeşil elma, tok kalmayı sağlayarak zayıflamaya destek olur.

Elma mucizevî bir meyvedir. Fakat bu mucizelerinin yanı sıra tüketiminde de dikkatli olmak gerekir.

  • Elmanın içinde bulunan flavonoid olan phloridzin kemiklerin korunmasına destek olarak özellikle menopoza giren bayanlar da kemik erimesine karşı koruyucu bir etki yaratır.
elma

elma

  • Günde iki adet elma yiyerek % 16 oranında kötü kolesterolü düşürebilirsiniz.
  • Elmanın içinde yüksek oranda bulunan quercetin ve naringin adlı flavonoidlerin ise akciğer kanserine yakalanma riskini düşürdüğü yapılan araştırma sonuçları ile açıklandı.
  • Meme kanserine yakalanma riskini de düşüren elma aynı zamanda kolon kanserine de yakalanma riskini azaltıyor. Günde üç elma tüketerek % 44 oranında meme kanserinden korunabilirsiniz.
  • Diyabet tedavisi içinde tüketimi önerilen elma, vücudun insülün üretimi için ihtiyaç duyduğu galacturonic asit maddesini temin ediyor.

    elmanın faydaları

    elmanın faydaları

Zararları

Doğal tarımın oldukça az olduğu dünyamızda maalesef tarımda kullanılan maddeler sebebi ile meyvelerde de zararlı etkenler bulunuyor. Özellikle elmanın kabuğu son derece faydalı olmasına nazaran, zirai ilaçlama sebebi ile zararlı birçok madde kabukta birikebiliyor.  Bu sebep ile en yararlı olan kısmı atmanız gerekebilir.

Aynı zamanda elmanın tohumlarını çok miktarda tüketmek toksin yani zehirlenmeye sebep olabilir.

Yanıtla