Etkili Bir Masaj Terapisi Vücuda Neler Yapar?

Masaj tedavisi ağrıyı azaltmak için iyi bir terapidir, ayrıca zindelik ve bağışıklığı artırdığı bilinir. Fakat masajın, sırt ağrısı (ve diğer yaygın ağrı ve sancılar) için akupunktur veya kayropraktif yapılan bir tedaviden çok daha etkili bir terapi olabileceğini biliyor muydunuz?

masaj

masaj

Masaj ve Hormonal Etkisi

Klasik bir masajın, vücudunuzun basınçla yoğrulmasının ruh halinizi iyileştirmesine neden olmasının birkaç nedeni vardır. İlk olarak, tabii ki iyi hissettiriyor, fakat bundan daha fazlası var. Masaj terapisi ruh halinizi ve refah hissinizi artırabilir ve bunda en büyük pay sahibi olan ise hormonlardır. Özellikle üç hormon: serotonin, dopamin ve kortizol.

Daha önce yapılan pek çok araştırma gibi, International Journal of Neuroscience’de yayınlanan bir araştırmada, masaj tedavisinin vücudumuzdaki serotonin ve dopamin düzeyleri üzerinde olumlu bir etkisi olduğu ve bu durumun ruh hali üzerinde pozitif bir etki yaptığı bulundu.

masaj yaptırmak

masaj yaptırmak

Serotonin hormonu; ruhsal dengesizlikler, duygu durum bozuklukları, özellikle de depresyon ile ilişkilidir. Dopamin de atmosferde rol oynar; bunu bir ödül ve zevk hormonu olarak düşünün. Serotonin seviyeleri, masaj seansından sonra ortalama % 28, dopamin ise % 31 oranında arttı. Dolayısı ile masaj, vücudumuzdaki stres hormonu kortizol seviyelerini ortalama % 31 düşürmeye yardımcı olur.

Vücudumuzda çok fazla kronik iltihaplanma olduğunda zayıflamış bir dolaşım ve bağışıklık sistemi riski altındayız. Bu hormonal etkiler kan dolaşımı ile birlikte vücudunuzun en uç noktalarına kadar ulaşır, sizi tüm risklere karşı yeniler.

Yanıtla