Spor Ayakkabısını Doğru Seçmenin Önemi

Özellikle bayanlar tarafından spor ayakkabısı seçilirken moda, çok ön plana çıkar. Bunun yanı sıra bazıları içinde bu standart yerini fiyata ve rahatlığa bırakır. Şüphesiz ki, herkesi ayakkabısının hem rahat hem uygun fiyatlı hem de şık görünmesini ister. Fakat spor ayakkabısı seçerken en önemli olan şey ayak sağlığını herhangi bir yaralanmadan ve zedelenmeden korumaktır. Günümüzde spor aktiviteleri ve egzersizler için özel olarak yapılan ayakkabıların amacı olası ayak burkulmalarının ve gerilmelerinin önüne geçmektir. Bu yüzden kendiniz için yaşam felsefesi olarak seçtiğiniz bir spor dalınız varda kesinlikle bir spor ayakkabısı edinmeniz gerekir.

Her ayakkabı kullanılacağı spor branşına göre farklılık gösterir. Bazılarında taban iyi yapılırken bazılarında ise bilek kısmı ya da ayağı sarış şekline önem verilir. Bu yüzden hangi spor dalı ile ilgileniliyorsa bu doğrultuda özel spor ayakkabıları tercih edilmelidir. Aksi takdirde meydana gelebilecek kazalar kişide kalıcı hasarlara neden olabilir.

Doğru Ayakkabıyı Doğru Yerde Kullanın

Aldığınız spor ayakkabısının özelliği neyse o yönde kullanmaya dikkat etmelisiniz. Örneğin; yürüyüş için kullandığınız sert spor ayakkabısını koşu için kullanmamalısınız. Çünkü koşu ayakkabıları yürüyüş ayakkabısının aksine daha esnektir.

Ayak Tipinize göre Ayakkabı Alın!

Ayaklarınız hakkında bilgi sahibi olduktan sonra ayakkabı almanızda fayda var. Her bireyin ayak tipi kendi içinde farklılık gösterir. Biyomekanik niteliklere sahip olma konusunda insan ayağı tektir ve bu yüzden ayak tipi göz önünde bulundurularak ayakkabı alınması gerekir.

Yapılan araştırmalar doğrultusunda aslında her ayağı yeryüzünde yürüyebilecek ve yürüdüğü yüzeyin şekillerine uyum sağlayacak özellikleri olduğu ortaya çıkarılmıştır. Fakat zamanla yeryüzü şekillerinin değişmesi yüzünden ayakkabı ihtiyacı doğmuş ve vazgeçilmez olmuştur. Bu nedenler ayakkabıların ayak şekline göre alınması gerekir.

Farklı Ayak Şekilleri

Normal ayak: İdeal ve çoğu kimsede olan ayak tipidir.

Çukur taban ayak: ayak tabanının ortasının daha içerde olduğu ayak tipidir.

Düztaban ayak: ayak tabanında hiç kıvrım olma durumudur.

Islak Ayak Testi

Ayak tipinizin hangi grup içinde yer aldığını kolay bir şekilde öğrenmek istiyorsanız ayağınızı ıslatarak en az ayağınız boyutlarında kuru bir kâğıda basın. Bu sayede çıkan şekli daha net görebilir ve ayağınızın hangi gruba girdiğini öğrenebilirsiniz. Ayağınız bu üçayak tipinden hiçbirine girmiyorsa ve çeşitli ağrılarınız varsa uzman bir hekime başvurabilirsiniz. Ayak şeklinizin ne olduğunu öğrendikten sonra ayakkabı seçmekte daha az zorlanırsınız.


Rahat Etmediğiniz Ayakkabının Görünüşüne Aldanmayın!

Adı üstünde spor ayakkabısı denilince akla ilk olarak rahat edilebilen ayakkabı modelleri gelir. Uzun süre aktivitelerin ve egzersizlerin yapılacağı göz önünde bulundurularak rahat ayakkabıların seçilmesi çok önemlidir. Ayakkabınızı satın almadan önce denerken mağazanın içinde biraz gezin ve ayaklarınızın rahat edip etmediğini kontrol edin. Ayakkabınızda dikkat etmeniz gereken en önemli unsur ayakucunuzun ayakkabının en ucu ile temas etmemesidir. Ayakucunuz en öne dayanıyorsa ayağınıza küçük demektir.

Yanıtla