Evde Diş Macunu Yapımı

Dişlerin temizliği özellikle ağız sağlığı için önemli olmasının yanı sıra günlük yaşantı içersinde de kişilerin iletişimde kalabilmelerini kendilerini daha rahat ifade edebilmeleri için oldukça gereklidir. Diş sağlığını korumak için uygulanana diş fırçalama işleminde kullanılmakta olan macunlar ile ilgili olarak ise her geçen gün yeni bir uyarı geliyor. İçeriklerine bakılması gerektiğine yapılan uyarıların yanı sıra diş macununun deterjandan bir farklının olmadığına ve bu sebep ile dil ile birlikte tüm vücuda karışan bir kimyasal olduğuna dair açıklamalar da insanları rahatsız etmekte.

diş macunu

diş macunu

Özellikle çocukların böyle bir kimyasal ile tanışmaları son derece sakıncalı olabilir. Çocukların küçük yaştan itibaren diş fırçalama alışkanlığını edinmesi gerektiğine vurgu yapan uzmanları dinlemek isteyen ebeveynler ise diş macunu kullanımında endişe yaşıyorlar. Hem kendiniz hem de çocuklarınız için evde kolaylıkla hazırlayacağınız diş macunu ile hem dişlerinizi temiz tutup ağız sağlığınıza önem verirken hem de kimyasallardan uzak durabilirsiniz.

Diş Macunu Yapımında Kullanılan Malzemeler

  • Bir çay kaşığı karbonat
  • Birkaç damla su
  • Bir damla limon ya da nane yağı
macun

macun

Yukarıda sayılan tüm malzemeler tek fırçalama için yeterli olup dilerseniz günlük olarak hazırlayarak günde üç kez diş fırçalamanız için yeterli ölçüde yapıp hazır tutabilirsiniz. Bu üç malzemeyi bir kapta karıştırarak kabın ağzını kapatın. Çok uzun süre beklemeyen bir macun olduğu için yenilemeniz gerekir.

Yanıtla