Eski Bir Pikap Seçerken Nelere Dikkat Etmek Gerekir? 

Pikap seçimi için öncelikle antika bir pikap mı istiyorsunuz yoksa yeni bir pikap mı, buna karar vermeniz gerekir. Eğer daha eski pikap almak ve nostalji yaşamak istiyorsanız, temel düzeyde bazı bilgileri bilmenizde fayda var. Taş plak nedir, devir sayısı nedir, hangi pikap hangi devir sayılarını çalar, amfi nedir, gerekli midir, deck nedir…

pikap

pikap

Amfili Pikap Mı Amfisiz Pikap Mı?

Amfisiz pikaplara deck adı verilir. Bu pikaplar amfi içermez yani üzerinde tiz, bas, balans gibi ayarları kontrol etmenize yarayacak ayar düğmeleri yoktur. İleride farklı amfiler kullanmak ve farklı amfi + hoparlör sistemlerine ihtiyaç duyuyorsanız bu modellere yönelmelisiniz.

Deckleri kullanabilmek için için amfide mutlaka bir “phono” girşi olmalıdır aksi halde size bir de pre-amfi masrafı çıkacaktır.

plak

plak

Amfili Plakların çalışması için bir hoparlöre bağlamınız yeterlidir. Fazla yer kaplamayan, şık tasarım arayan, ileride pikabını geliştirmeyi düşünmeyenler için ideal bir seçimdir. Eğer orijinal hoparlörleriyle birlikte bulabilirseniz, hoparlör masrafından ve uyum sorunundan da kurtulursunuz.  Fiyatları biraz daha pahalı olsa da Türkiye sınırları içinde bulabileceğiniz çok güzel amfili pikaplar mevcuttur.

Bir diğer seçenek ise müzik setleridir. Müzik seti diğer toplamalara göre daha pahalı olsa da, uygun toplamalar ve ses çıkışları sağlandığında çok verimli ses alırsınız. Amfili, radyolu, kaset, plak çalarlı ve hatta hoparlörlü bu setler tam bir müzik istasyonudur.

Yanıtla