İp Atlamak Zayıflatır Mı?

İp atlamak bir kardiyo egzersizdir. Kısa sürede hızla bir şekilde kalori yakmayı sağlamaktadır. Bunun sebebi vücuttaki birçok kası aynı anda çalıştırmasıdır.
Spora başlanıldığı ilk zamanlarda sıklıkla uygulanan bir egzersizdir. İp atlamak vücutta yağ parçalanmasına yardımcı olmaktadır.

Ancak kilo vermek için tek başına ip atlamak yeterli bir aktivite değildir. Ama rutin olarak ip atlama ve ekstra birkaç egzersiz uygulayarak kilo verilebilir.
Bu durumdan metabolizma hızlandırılarak yağ yakım miktarı artırılmaktadır.

İp Atlayarak Nasıl Kilo Verilir?

​​​​​​En önemli kural günlük alınan kalori miktarından fazla kalori vermektir. Ancak bu sayede kilo vermek mümkün olmaktadır.

Yani tek başına ip atlamak ya da egzersiz yapmak kilo vermek üzerinde etkili değildir.

​​​​​​Gün içerisinde alınan kalori dikkat etmek ve bu kaloriden fazla miktarda kalori vermek de önemlidir.
Günlük ortalama normal bir insan 20 dakika ip atlayarak 200 kalori verebilmektedir.

Günde Kaç İp Atlanmalıdır?

80 kilo olan bir insanın günlük 20 dakika ip atlaması ile günde 200 kalori kaybeder. Haftada 1000 kalori kaybetmekte olup haftalık bir kilo verebilmektedir.

​​​​​​Ancak tükettiği kalori miktarının bu noktada hesaplanması da önemlidir.
Eğer tüketilen kalori miktarını dikkat edilmeden ip atlanır ise bu durum sadece kasların çalışmasına sebep olur. Vücutta kilo kaybı olmaksızın sadece sıkılaşma gözlenebilmektedir.

Haftada 1 kilo verilmesi 2 ayda 8 kiloya tekabül etmektedir. Bu durumda ip atlamanın kısa bir süreden vücudun şekillenmesinde etkisinin olduğu söylenebilir.

Nasıl İp Atlanmalıdır?

Setler halinde dinlenerek atlanması tavsiye edilmektedir. Yemeklerden hemen sonra ya da kafein tükettikten sonra ip atlamak midede yanma ve ağrıya sebep olabilir.

​​​​​​Ancak tamamen açken egzersiz yapılmamalıdır. Yemeklerden ortalama 2 saat sonra ip atla alınması tavsiye edilmektedir.

İlk setten 30 saniye boyunca aralıksız olarak düz ip atanmaktadır. Ardından 60 saniye dinlenir ve 9 tekrar ile ilk set bitirilir.

İkinci sette düz ip atlanırken karın sıkılmalıdır. Ve ayaklar iletilerek 30 saniye boyunca ip atlanır. 90 saniye dinlenerek 4 tekrar ile set bitirilir.

Üçüncü sette ise 30 saniye ip atlayarak, 60 saniye arayla 30 saniye zıplayarak 4 tekrar ile set bitirilmek.

Yanıtla