Narsist İnsanlar ile Nasıl Başa Çıkılır?

Özellikle 2000’li yıllara giriş yapılması ile beraber sosyal medyanın da aktif olarak kullanılması sonrasında narsist kişilik bozukluğuna sahip olan insanların sayısında oldukça ciddi bir artış kendini göstermeye başladı. Sürekli bir şeyleri paylaşan ve devamlı olarak beğenileri takip eden insanların narsisizm ile ciddi bir bağlantısı bulunmakta. Tabi ki hemen her insan da bir miktar da olsa narsistlik bulunur fakat ileri boyutlarda olması, beraberinde ciddi sorunları da getirebilecektir.

narsist insan

narsist insan

Adımlarınızı Doğru Atın

Birçok kişinin çevresinde narsist insanların olduğu bilinen bir gerçek. Dolayısıyla bu tarz insanların empati kurmaktan yoksun olduğu bilindiği için ilk aşamada bu tarz kişilerden uzak durmak gerekmektedir.

Patron ya da sizden çok daha güçlü bir pozisyonda olan biri narsist ise bu aşamada ondan uzaklaşmak mümkün olmayacaktır. Böylesi durumlarda ise mümkün olduğu kadar durumu kabullenmek ya da sessiz kalmak gerekir. Çünkü narsist biri ile tartışmak, deyim yerindeyse boş yere yapılacak ve sinirleri bozacak bir durum olacaktır.

narsist insanlar

narsist insanlar

Böylesi durumların olmasını engellemek adına ne istendiği net olarak bilinmeli ve karşılığı mutlaka istenmelidir. Narsist kişilerin düşünecekleri tek şey kendi istekleri olacaktır. Bundan dolayı var olan ilişkiyi bitirme şansı bulunmuyorsa, verilen sözlerden çok davranışları ödüllendirmek; sonucunun istenilen şekilde olması adına önemli olacak ve kişiler narsist insanlardan çok daha az zarar görecektir.

Yanıtla