Ön Yazı Nasıl Yazılmalıdır?

İşsizliğin yüksek olması, eleman arama sürecinde birçok seçenek arasından en gerekli olanı bulmayı zorlaştırdı. Sektörlerin çok daha kompleks bir hal alması kalifiye elemanın önemini git gide arttırdı. Genellikle internet ortamından yürütülen iş başvurularında kalifiye elemanın tespit edilebilmesi için direkt olarak Cv’nin incelenmesi gerekli ve yeterlidir.

ön yazı

ön yazı

Temel olarak Cv işverene yetecek kadar hatta daha fazla bilgi barındırır. Ancak işverenlerde ya da insan kaynakları çalışanlarında Cv incelemeden önce, ön yazı ile karşılaştıkları için ilk yargının olumlu bir biçimde şekillendirilmesi önemlidir. Ön yazı içerisinde altı çizilmek istenen mesleki becerilerden ve sertifika gibi önem arz eden unsurlar var ise onlardan kısa ve öz bilgiler belirtilmelidir.

Ön Yazı Neden İşe Alımı Etkiler?

Kaliteli bir ön yazı temel olarak üç önemli husustan bahsetmelidir. Başvurulan pozisyon, işin tercih edilme sebebi ve iş için uygun olunup olunmadığı kısa cümlelerle ifade edilmelidir. Bu kişinin konuya hakim olunduğuna ve kendine güven duyduğuna işaret eder.

cv

cv

Önemli pozisyonlar için eleman arayan işverenler, çalışanlarından işin benimsenmesini, iş yükünün karşılanabilmesini, problemler karşısında hızlı ve akılcı olunmasını bekler. Tüm bu özellikleri ise kişinin kendine olan özgüveninde arar. İş arayan kimsenin bu yüzden konuya hakimiyetini net bir şekilde ifade edebilmesi ve işverenin aklına girebilmesi mümkün olur. İşe alım sürecinde, ön yazıdan edinilen ilk yargılar kişilerdeki özgüvenin de bir başka yansımasıdır.

Yanıtla