Bebekler Hakkında Hiç Bilinmeyenler

Dünyaya yepyeni bir can geliyor ama onlar hakkında bildiklerimiz sadece ne kadar tatlı ve güzel oldukları oluyor. Peki bebeklerin hakkında bilmediğimiz gerçekler nelerdir merak ediyor musunuz?

bebek

bebek

Bebeklerin Gizli Dünyaları

Dünyaya yeni gelen bir bebekte toplamda bir bardak kan bulunmaktadır

Bebekler ilk zamanlarda ağlayamazlar sadece hafif çığlık atarak bağırmaya çalışırlar çünkü henüz göz yaşı kanallarında göz yaşı oluşmamıştır.

Bebeklerin diz kapaklarına baktığınızda olmadığını görürsünüz. Diz kapakları ortalama olarak 5 aydan sonra oluşmaya başlar.

Kız çocuklarında bazen doğumun hemen sonrasında memesinden süt gelme ya da hafif bir regl gibi kanama durumları görülebilir ve oldukça olağandır.

bebekler hakkında

bebekler hakkında

Yapılan araştırmalara göre her yüz bebekten 80’nin de doğum lekesi bulunmaktadır. Bunlar bazen yüzde olabileceği gibi çoğu zaman vücudunun farklı noktalarında ön plana çıkabilir.

Yapılan araştırmalarda ilkbahar aylarına doğumu denk gelen bebeklerin daha ağır kilolu olarak doğdukları belirlenmiş. Elbette net bir bilgi olmamakla beraber bir inanış olarak da nitelendirebiliriz.

Sezeryan ile doğan bebeklerde solunum riski daha fazla görülebilir. Özellikle zamanından erken doğan bebekler bu konuda çok daha fazla sorun yaşamaktadır.

İlk günlerde bebeklerinizi yatırırken dar bir alana yatırmanız onu daha huzurlu yapacaktır. Anne karnında dar bir ortamda büyüdüğü için ve ellerini kolayca hareket ettiremediği için alışkın olan bebek dünyaya gelince bunun değişimi ile kendini güvende hissetmeyebiliyor.

Yanıtla