Beğen ya da Beğenme, Brokoli Bağırsaklar için İyi Olabilir

Brokoli tartışmasız süper bir gıda, ancak lezzeti hala tartışmalı. Birçok insan ondan nefret ediyor, küçük bir kesimse ona bayılıyor. Acaba neden? Yanıt kısmen genetiğe inebilir; ebeveynleriniz brokoli yemiyorsa muhtemelen siz de yemeye istekli değilsinizdir. Fakat brokolinin bağırsak problemleri olanlar için yapabileceği çok önemli katkılar var.

brokoli

brokoli

Gastrointestinal sağlığa yardımcı olmak için araştırılması gereken birçok sebep var ve sızıntı yapan bir bağırsak gibi problemleriniz varsa, sebeplerinden biri artrit ve kalp gibi başka rahatsızlıklar ile bağlantılı olabilir. Bağırsaklarınızı sağlıklı tutmak ve iyi engelleme işlevlerine sahip olmak için bu sızdıran etkiyi elde etmemeniz gerçekten çok önemli. Brüksel lahanası ve karnabahar gibi diğer sebzeler de bağırsakta sağlık özelliklerine sahip.

Brokoli Vücutta Nasıl Çalışır?

Sızdıran bağırsak sendromu ve kolit semptomlarına benzer rahatsızlıkları olan fareler üzerinde yapılan bir çalışmada brokoli tüketen fareler, tüketmeyenlere göre sindirim konularında daha iyi tepkiler verdiler. Brokolinin bağırsak bariyer fonksiyonu, bağırsakların toksinlerden ve zararlı mikroorganizmalara karşı korunmasına yardımcı oluyor ve besin maddelerinin sisteme geçmesine izin veriyor.

brokoli yemek

brokoli yemek

Araştırmacılar, brokoli, Brüksel lahanası ve lahana gibi turpgil sebzelerin, indol glukosinolatlar denilen ve diğer bileşiklere bölünen organik bir kimyasal bileşik olan ICZ içerdiğini belirtiyorlar. ICZ, bağırsak florası ve bağışıklık sisteminde sağlıklı bir denge yaratıyor. Bu, çeşitli kanserler ve bağırsak çeperindeki iltihaplanmanın yol açtığı Crohn Hastalığı gibi hastalıkları önlemeye yardımcı olabilir.

Kolit gibi bazı sindirim koşullarına sahip insanlar için, deneydeki miktar; her gün yaklaşık 3,5 bardak brokoli yemeye eşdeğer, ancak 3,5 bardak brokoli yerine 1 bardak Brüksel lahanası da tüketilebilir.

Yanıtla