Çaydanlık Parlatma Yöntemleri

Çaydanlıklar hemen hemen her gün kullanmakta olduğumuz mutfak gerecimizdir. Her gün düzenli olarak temizlense de bir zaman sonra kararma ya da matlaşma ile karşılaşabilirsiniz. Bunun önüne geçmek için uygulanabilecek birçok yöntem olduğu gibi matlaşan ve kararmaların yaşandığı çaydanlığınızın temizlenmesi işleminde de kimyasallar yerine evde bulunan ürünler ile işleminizi kolaylıkla ve hızla gerçekleştirebilirsiniz. İşlemlerde kimyasal herhangi bir ürün kullanılmaması ise güvenli ve sağlıklı bir tercih yapmanın avantajını da sunacaktır.

Sirke ve Karbonat

Sirke ve karbonat hemen her temizlikte yardımcı olan ürünler arasında yer alıyorlar. Çaydanlığın parlaklığını geri kazanması için sirke içine karbonat konularak karbonatın çözülmesi sağlanır. Sonrasında ise çaydanlık bu sıvı karışım ile ovulur. Eğer evinizde karbonat yok ise işlemi normal sofra tuzu ile de gerçekleştirebilirsiniz.

Limon Kabuğu ve Tuzu

Çaydanlıkların parlaklığını geri kazanması için limon kabukları ile ovalamanızda yeterlidir. Ovalama sonrasında nemli bir bez ile çaydanlığı silmeniz ve bir süre bekletme ardından durulamanız önerilir. Çaydanlıkta oluşan kireçler için ise limon tuzunu içine atıp su doldurarak on beş illa yirmi dakika arasında kaynatma yapmanız yeterli olacaktır.

Patates Kabukları

Çaydanlık içinde oluşan kararmalar ya da kireçlenmelerin çözümünde patates kabuklarından yararlanabilirsiniz. Kabukları içine atarak kaynatmanız sonrasında kireç ya da kararlama olan bölgeleri ovalamanız ve durulamanız ile bu sorundan kurtulmanız mümkün.

Yanıtla