Çıplak Yatmanın 8 Faydası

Uyku insan hayatının olmazları arasındadır. İnsanlar günlük yaşamlarını sorunsuz sürdürebilmesi için günlük 6 ile 8 saat arasında uyması gerekir. Dünya da en yaygın uyuma şekillerinden birisi çıplak uyuma olmuştur. Yapılan bilimsel araştırmalarda çıplak uyumanın 8 faydası vardır.

çıplak uyumak

çıplak uyumak

Çıplak uyumanın birinci faydası uykusuzluğa karşı çözüm sunmasıdır. Çıplak uyumanın ikinci faydası daha derin ve uzun bir uyku sağlaması olmuştur. Uykuya dalmada vücut ısısının düşmesi çok önemlidir. Çıplak yatmanın üçüncü faydası göbek yağlarından kurtulmasında etkin rol oynaması olmuştur. Geceleri vücudu doğal yollardan soğutmak, kortizol hormonunu da düşürür.

Çıplak Yatmak Neden Önemlidir

Çıplak yatmanın dördüncü faydası cilt hastalıklarına karşı etkin koruma sağlamasıdır. Çıplak yatmak, ayak, koltuk altı ve genital bölgelerin havalandırılmasının, ayak mantarı ve pişiği engellemede etkili olur. Çıplak yatmanın beşinci faydası yaşlanmayı yavaşlatmasıdır. Çıplak uyumanın uyku kalitesini artırdığı göz önüne alındığında, yaşlanmaya karşı etkisi de ortaya çıkıyor. Altıncı faydası ise tip 2 diyabetten korunmada etkili olmasıdır.

çıplak uyumanın faydaları

çıplak uyumanın faydaları

Soğuk bir ortamda uyumanın insanlarda metabolizmayı güçlendirdiğini, kan şekeri seviyesini düşürdüğünü, hatta Tip 2 diyabetten korunmada rol oynar. Çıplak uyumanın yedinci faydası kan akışını düzenlemesi olmuştur. Çıplak uyuyarak sağlanan daha sağlıklı kan akışı kalbe, kaslara ve damarlara iyi gelir. Çıplak yaşamak cinsel yaşam için önemlidir. Çıplak uyuyan kadınlar cinsel organlarının daha fazla taze hava almasını sağlayarak bu mantar ve bakterilerin işini zorlaştırıyor. Erkeklerde de testisler, soğuk ortamlarda daha kaliteli sperm üretiyor.

Yanıtla