Diyette Sebze ve Meyve Yerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Sağlıklı beslenme ile formunuzu daha kolay korursunuz. Diyette özellikle sebze ve meyve yemeniz istenir. Bol lif içerdiği gibi sizi tok tutar. Meyve ve sebze tüketirken özellikle diyet yapıyorsanız bazı noktalara dikkat etmeniz gerekir. Lif içeren kırmızı üzüm, brokoli, nar, elma, salatalık dolaşım sistemini de harekete geçirir. Diyette lifli gıdalar önemlidir. Metabolizmayı da çalıştırır. Meyve ve sebzeleri de doğru şekilde tüketmeli, aşırıya kaçmamalısınız. Meyve içinde şeker bulunduğu için diyet sırasında verilen miktarı aşmamaya özen gösterin.

meyve

meyve

Diyette Meyve ve Sebzeleri Kararında Tüketin

Meyve ve sebzeleri belirli miktarlarda ve mevsimine göre tüketin. Formda kalmak istiyorsanız ekşi meyveleri tercih etmelisiniz. Kuru kayısı ya da taze kayısı diyette sıklıkla önerilir. Nedeni ise bağırsakları çalıştırmasıdır. Kiraz sapı ise diyetin vazgeçilmezidir. Kilo vermenizi kolaylaştırır. Sebzeleri ise buharda ve az yağlı olarak pişirmelisiniz. Kızartma ya da fırınlama sebzelerin kalorisini artırır.

sebze

sebze

Sebzeleri kısık ateşte pişirmeye özen gösterin. Çok fazla pişmemesi gerekir. Sebze ve meyveleri doğru şekilde tükettiğiniz zaman düzenli olarak kilo vermeye başlarsınız. Unutmamanız gereken ise diyet listesinde sınırsız tüketebilirsiniz dendiği zaman abartıya kaçmamanız. Diyet yaparken sebze yemeklerini 6 çorba kaşığı ile sınırlandırın. Meyve seçerken ise aşırı şekerli olan muz gibi meyvelerden bir dönem kaçının. Diyetinizde abartıya kaçmadığınız zaman kilo vermeniz de hızlanır.

Yanıtla