Doğal Makyaj Nasıl Yapılır?

Makyaj Nedir?

Kişinin ya da nesnelerin göze daha çekici gözükmesini ve öz bir güven sağlamak amacıyla, birçok kusuru ortadan kaldırmaya yardımcı olan, çeşitli yardımcı kaynaklar ile yapılan işlemler bütününe ’makyaj’ denir.

makyaj

Ne Zaman Yapılmalı?

Makyaj yapmak için belirli zamana ya da gün aralığına ihtiyaç duyulmaz. Kişi, ne zaman ve nasıl isterse o zaman makyaj yapabilir.

Kişisel bir tercih olan makyaj, özellikle son zamanlarda oldukça moda haline gelmiştir. Günümüzde dış görünüm, tüm hayat yaşantısında güçlü bir önem besini haline geldiği için makyaj da hayatın tam ortasına yerini almış bulunmaktadır.

Kimler Makyaj Yapmalı?

Makyaj yapmanın herhangi bir sınırlaması yoktur. Herkes makyaj yapabilir. Genelde makyaj denildiğinde akıllara her ne kadar kadınlar gelse de erkekler de makyaj yapabilir. Çoğu film, reklam çekimleri, günlük hayatta dahi makyaj yapan erkekler mevcuttur. Makyaj belirli bir cinsiyeti değil, toplumu temsil etmekte yardımcı olan birimdir.

Kaç Çeşit Makyaj Türü Vardır?

Birçok alanda olduğu gibi makyajın da kendi alanında birçok türü vardır. Geçmişten günümüze sürekli bir değişim serüvenine giden makyaj, kendi içerisinde kullanıldığı amaç ve malzemeler ile çeşitli başlıklar altında toplanmıştır. Bunları maddeler halinde ;
-Porselen Makyaj
-Gece Makyajı
-Dizi Makyajı
-Günlük Makyaj
-Kalıcı Makyaj şeklinde sıralayabiliriz.

Doğal Makyaj Nasıl Yapılır?

Son zamanlarda özellikle çok moda haline gelen ‘doğal makyaj’ yapımı oldukça basittir. Önemli olan bu noktada cildinizi iyi tanımanızdır.

Her makyajdan önce mutlaka cildin temiz olması gerekmektedir. Cildin temiz olduğundan emin olunduktan sonra özellikle kuru bir cilt yapısı varsa mutlaka nemlendirici krem ile nemlendirme işlemi öncelikli olarak yapılmalıdır. Mevsim fark etmeksizin cildi zararlı ışınlardan koruyabilmek için mutlaka güneş kremi cilde uygulanmalıdır.

İlk olarak temiz cildimize makyaj bazı sürerek işlemlere başlanabilir. Makyaj bazı, cildinize uygulayacağınız çeşitli etmenlerin cilt ile geçişini doğru orantıda sağlayan en önemli etmenlerden bir tanesidir.  Cildinizde çok fazla kusur yoksa BB ya da CC krem denilen kapatıcı özelliği bulunan kremlerden faydalanarak cilt tonunuzu olağan bir dengede eşitleme işlemi yapabilirsiniz. Eğer cildinizin çok fazla kusurlu bir yapısı olduğunu düşünüyorsanız ten renginize en uygun fondötenden yararlanabilirsiniz. Çok küçük taneler halinde uygulamanız makyajın doğal görünümünü oldukça etkileyecektir aksi halde cilt kabul etmez ve fazla fondöteni kusar.

Bir kaş tarağı yardımı ile kaşlarınızı taradıktan sonra boşlukları kaş farı ile doldurabilirsiniz. Önce kaşınızın çevresini çizin ardından kaşınızın içini boyayın.

Göz kalemi ile gözünüzün kenarına küçük bir çizgi çekin. Bu çizgi ne çok uzun ne çok kısa olmalıdır. Buradaki amaç,  doğal makyajda ki yoğunluğu gözlerinizde toplamaktır. Her iki göz için de bu işlemi uygulayın. Ardından rimel ile kirpiklerinizi düz değil yatık bir şekilde tarayın. Bu da gözlerinizi çekik ve parlak görünmesine yardımcı olacaktır.

Gözaltınıza, gözaltı kapatıcısı uygulayın. Bu sayede şişkinlikler, gözaltı morlukları ve gün içerisinde biriken yorgun görünüm ortadan kaybolacaktır. Yanaklarınıza çok hafif bir allık uygulayın. Mümkünse şeftali tonları bunun için gayet uygundur.

Makyajın fazlalıklarını alabilmesi için bir fırça yardımıyla yüzünüzde hafif hareketlerle gezdirin. En son da dudaklarınıza, dudak parlatıcı sürmeniz duru ve oldukça doğal bir görünüm sağlaması için yardımcı olacaktır. Tüm bu işlemleri yaptıktan sonra gözle görünür farkı cildinizde hissedeceksiniz. İhtiyacınız olan birkaç element ve bu elementleri bir bütün haline getirecek muhteşem bir gülümseme.

 

Yanıtla