Elektronik Çakmak Nedir?

Elektronik çakmak kendine özgü bir elektromanyetik kıvılcım sistemine sahiptir. Klasik çakmaklardan çok farklı olan bu çakmak magnezyum ve alüminyum alaşımlarının karışımından meydana gelmektedir. Bunların dışında elektronik çakmağımı dış tarafında özel bölgelerde bulunan kauçuk ise çakmağın su ve toz geçirmesine engel oluşturmaktadır. Elektronik çakmak gazla veya çakmak taşı ile çalışmaz herhangi bir özel güç tüketimi yapmaz. Elektronik çakmağın içerisinde bulunan özel mıknatıslar çakmağın her harekette manyetik alan oluşturarak kendine güç sağlamaktadır.

Klasik çakmaklara göre çok özel bir yapıya sahip olan elektronik çakmak ihtiyacı olan kişilere adeta bir bulunmaz nimet sıfatındadır. Yeni geliştirilen bu çakmak ilerleyen yıllarda herkesin cebine rahat bir şekilde girebilir. 20 ile 30 dolar civarında bir fiyata sahip olan elektronik çakmak kullanım süresi ile de kullanıcıları cezbetmektedir.

Elektronik Çakmak İle Klasik Çakmağın Farkı Nedir?

Günümüzde klasik çakmaklar son zamanlarda tehlikeli bir hal almaya başlamaktadırlar. Cepte taşınan mini bir bomba haline gelmiştirler. Standart bir çakmakta 15 ile 25 miligram arasında patlama ihtimali olan gaz bulunmaktadır. Klasik çakmakların dış cephesinde herhangi bir koruma bulunmadığından basit bir güneş ışığı veya herhangi bir yerden gelen ısı rahatlıkla çakmağın patlamasını tetikleyebilir. Klasik çakmaklara oranla çok fazla güvenlik tedbiri ve bitmeyen ve tükenmeyen kaynağını mıknatıslardan alan elektronik çakmak çok farklıdır. Bu farklılık olumlu yöndedir. İlkel çakmaklardan daha fazla gelişmiş bir yapıya sahip olan elektronik çakmaklar kullanım kolaylığı ile de kullanıcılarının mest etmeye devam etmektedir.

Elektronik Çakmağın Düzeneği

Çakmak düzeneği zıppo diye tabir edilen çakmak modelinin içerisine yerleştirilmektedir. Ayrıca her ortama uyabilen şık bir tasarıma sahiptir. Bu yüzden eski klasik çakmakların yerini almayı kendine amaç edinmiştir. Basit bir klasik çarpmaya göre çok gelişmiş ve basit bir klasik çakmaktan kat kat güvenli yapısı ile klasik çakmağı rahat bir şekilde geride bırakmıştır. Yapı itibariyle görüntüsü düğün ve kullanım şekli kullanıcıları bilim kurgu filminde görecekleri sahneleri yaşatmıştır. Zippo tutkunları için ayrı bir deneyim ve kullanım biçimi sunmaktadır.

Elektronik Çakmak Nasıl Kullanılır?

Elektronik çakmaklar kullanıcının çakmağı yakmaya çalışırken yaptığı hareketi yapması ile kendini 4 ile 6 saniye civarında kullandırtma imkanı sunar. Bu imkan dahilinde kullanıcı her türlü işini rahatlıkla yerine getirebilmektedir. Alüminyum ve magnezyum ayrıca özel bölgelerinde kauçuk maddesi ile kullanıcıyı kendine hayran bırakmıştır. Elektronik Çakmak normal çakmakların yanmadığı iklimlerde veya hava koşullarında rahatlıkla görevini yerine getirmiştir. Klasik çakmakları geride bırakan bir teknolojiye sahip olan elektronik çakmaklar ilerleyen yıllarda herkesin kullanımına sunulması plan dahilindedir. Ayrıca elektronik çakmaklar piyasaya çıkarıldığı ilk tarihten 1 ay sonra satış rekoru kırmıştır. Bu çakmakların 2 veya 3 yıl kullanım ömrü bulunmaktadır. Yeni ve özgün düşüncenin ürünü olan çakmaklar ilerleyen yıllarda herkesin cebine girmeyi planlıyor.

Yanıtla