Evde Stüdyo Kurmak İçin Ne Tür Malzemelere İhtiyaç Vardır? 

Evde stüdyo kurmak isteyen müzisyenler çoğu zaman nereden başlayacağı konusunda amin olamazlar. Ancak ev stüdyosunda gereken en önemli donanım yeterli işlem gücüne sahip bir bilgisayardır. Yeterli işlem gücüne ek olarak müzik programları kullanma, kayır alma, mixing ve prodüksiyon işleri için uygun ve güçlü bir ses kartı gerekiyor.

stüdyo odası

stüdyo odası

Piyasadaki çoğu bilgisayar ses kartı yönünden yetersizdir. Çoğu “iş görsün” mantığıyla alt modellerden oluşur. Ancak bir müzik stüdyosu için ses kartınızı yenilemeniz gerekebilir.

İhtiyacınız Olan Diğer Ürünler:

Donanımsal olarak yeterli bir bilgisayara sahip olduktan sonra ihtiyacınız olan bir diğer önemli ekipman midi klavyedir. Midi klavye sayesinde ev stüdyosunda müzik programlayabilir, yazabilir ve düzenlemeler yapabilirsiniz.

Yapılan kayıtları ve düzenlemeleri sağlıklı bir şekilde duymak ve analiz etmek için kaliteli kulak üstü stüdyo kulaklıklarına ihtiyaç vardır. Bu kulaklıklara aynı zamanda flat stüdyo kulaklığı da denir.

stüdyo yapmak

stüdyo yapmak

Bir ev stüdyosunun olmazsa olmaz diğer ekipmanı ise referans monitörleridir. Monitörler doğal ses verebilen hoparlörlerdir. Normal hoparlörlere göre daha pahalıdır ve çok daha kaliteli, alışık olmadığınız şekilde net seslere ulaşmanıza olanak tanır.

Başlangıç için ekipmanlarınızı bu şekilde ayarlamanız yeterli olacaktır. Bu ürünlerle ufak bir ev stüdyosu kurabilirsin. Ev stüdyosu kurarken kulaklık ve hoparlör konusunda kesinlikle seçici davranmanız gerekir. Kalitesiz ürünlerin işinizi büyük ölçüde etkileyebileceğini unutmamanız gerekir.

Yanıtla