Fotoğraf Çekerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Birçok sosyal medya platformu sanatçı kişiliği olan kimseler için kendi eserlerini sunabilme fırsatı sunar. Her ne kadar fotoğrafın sanat olup olmadığı günümüzde hala tartışma konusu olsa da fotoğrafçılıkla ilgilenenlerin de fotoğraflarını paylaştıkları bu platformlar beğenilme sistemi üzerine kurulmuş olsa da bazı insanlar yalnızca severek çektikleri fotoğrafları paylaşır.

fotoğraf çekilmek

fotoğraf çekilmek

Peki, fotoğraf çekiminde istenilen etkiyi yaratabilmenin ve hayal edilenle çekilenin aynı olmasının yolları nelerden geçer? Profesyonel makinelerle yapılan çekimlerde de akıllı telefonlardan yapılan çekimlerde de bazı unsurlara dikkat etmek gerekir. Çekim açısı, kontrast, odaklanma gibi koşulları doğru bir biçimde yöneterek daha kaliteli fotoğraflar çekebilirsiniz.

Fotoğrafta Aranılan Özellikleri Tanımak Neden Önemlidir?

Fotoğrafın görsel bir sanat olmamasının en önemli sebebi fotoğrafçının oldukça az sayıda karar verebileceği unsur olmasıdır. Ancak birçok kişi görülen ile çekilen fotoğrafın her zaman aynı etkiyi yaratmadığını bilir. Bunun için beklenilen etkinin ne gibi parametrelere bağlı olduğunu bilmek gerekir.

fotoğraf çekmek

fotoğraf çekmek

Odak, esas çekilmesi istenen parçanın netleştirilmesi için önemlidir. Akıllı cihazlar çoğu zaman otomatik ayarlarla netleme yapar. Etkili bir kompozisyon için “üçte bir” olarak adlandırılan kuralda kadrajın 9 eşit dörtgene bölündüğü düşünülerek anlatılmak isteneni ortadaki bölgeye yakın bir şekilde kadraja yerleştirmek gerektiği söylenir. Akşam fotoğraflarındaysa pozlamaya dikkat edilmeli, manuel olarak ayarlanması mümkünse düzgün bir kontrast yakalanana dek karıştırılmalıdır. Karanlık fotoğraflarda flaş kullanılacaksa yalnızca flaşın görüntüyü patlatmasına müsaade etmemek için farklı ışık kaynakları kullanılmalıdır.

Yanıtla