İç Mimar Nedir?

Hem tasarım hem de işlevsel anlamda, bir mekâna ait gerekli dekoratif ve tasarım çalışması yapan, iç mekân tasarımlarıyla ilgilenen ve binaların, büyük ev ve iş yerlerinin estetik açıdan düzenlenmesini sağlayan kişilerdir.

İç mimar kişiler, 4 yıllık üniversite eğitimi alarak bu mesleğe adım atarlar. Dekoratif öğelerden tutun da renk ve ışığa kadar her şeyin eğitimini alarak bu alanda doğru ve iç mekana dayalı birçok güvenliği, ortamın daha güzel olmasına yönelik amaç edinirler. Bununla beraber daha işlevsel olacak şekilde estetik açıdan çekici kılarlar.

İç Mimarın Görevleri Nelerdir?

İç mimarı olan kişilerin birbirinden farklı niteliklerde, ortamı estetik açıdan çekici kılması gerek sorumlulukları vardır. Bunlardan birisi hedeflenen projeye dayalı müşteri taleplerini yerine getirmek ve isteklerine dair tüm gereksinimleri belirlemektir.

Mekana dair kullanım bilgisi aldıktan sonra, en iyi estetik cazibeyi yaratacak şekilde kullanılabilir planı çizmektir. Tüm ön tasarım planını hazırlamak ve elektrik düzeni dahil olacak şekilde planı hazırlamak, iç mimar görevlerindedir.

Ayrıca iç dekora ait tüm aydınlatma ve renk gibi dekoratif öğeler dahil olmak üzere, duvarın kaplanması ve döşenmesi gibi birbirinden farklı malzemelerin kullanımı ile beraber tasarımı hazırlanması da iç mimar görevleridir.

Müşteriyle iletişimi en doğru biçimde olup, en iyi şekilde müşteri taleplerini anlayabilen kişiler; iç mimar olma niteliği taşırlar. Aynı zamanda proje yönetim becerisinden tutun da detaya odaklanmak gibi birçok özelliğe sahip olması gerekirler. Bir başka açıdan estetik, herkes tarafından beğenilebilen şekilde zevklere sahip olması gerekir.

İç Mimarlar Ne İş Yaparlar?

Genel olarak iç mekanlarda çeşitli dekor fikirleri geliştiren ve oluşturan kişilerdir. Planlama ise müşteri talepleri doğrultusunda gerçekleştirilir, talep ve istekler karşılığında mekana uygun şekilde planlama çıkartılır. İç mekan tasarımları içerisinde profesyonel olarak doğru teknik kullanımı, renk ve aksesuar gibi seçimler önemli olurken, dikkatli olmak ve özenli bir seçim yapmak da iç mimar kişiler tarafından önem taşımaktadır.

İç mimar olan kişilerin nitelikleri arasında AutoCAD, SketchUp, 3D Max, Illustrator ya da benzer tasarım programlarını kullanabilme yeteneği yatar. Bu programlar, günümüzün teknoloji programları olup bunlardan birini kullanabilir olması gerekir.

Yanıtla