Çamaşırlarınızı Daha Çevre Dostu Yapmanın 6 Yolu

Onları pek bir sorun olarak düşünmüyoruz, ancak çamaşır makinesi ve kurutucular evimizin enerji ve su kullanımının önemli bir bölümünde etkili olabilir. Ortalama bir ailede, her hafta yaklaşık sekiz kg dolulukta çamaşır yıkanıyor. Ekolojik ayak izinizi küçültmeye çalışıyorsanız, çamaşırlarınızın etkisini en aza indirgemek için bu basit yöntemlerden bazılarını göz önünde bulundurabilirsiniz.

çamaşır kurutmak

çamaşır kurutmak

  • Enerji Verimli Çamaşır Makinesi

Yüksek verimlilikte çalışan bir makine, geleneksel bir çamaşır makinesi modelinden daha az su ve elektrik kullanır. Elbette, tüm bu su ve enerji tasarrufu, paradan da tasarruf edeceğiniz anlamına gelir.

  • Daha Az Çamaşır

Bazı insanlar gerekli olmasa da bir kez giydiğini hemen yıkar ve bazen çok az çamaşır için çamaşır makinesini çalıştırır. Yalnızca tam yükleri çalıştırın, daha fazla enerji ve sudan tasarruf edin.

  • Soğuk Su

Çoğu kıyafetinizin yıkanmak için sıcak suya ihtiyacı yoktur. Soğuk su ayarlarını olabildiğince sık seçerek kıyafetlerinizi temizlemek için kullanılan enerjiyi kesin.

  • Doğal Deterjanlar

Sıradan deterjanlar, endokrin bozulması, gelişimsel toksisite ve diğer sağlık sorunları ile bağlantılı sentetik kimyasal maddeler içerir. Neyse ki, bitkisel kökenli deterjanlar ve oksijen bazlı parlatıcılar kullanabilirsiniz.

çevre dostu

çevre dostu

  • Doğal Ortamda Kurutma

Elbiselerinizi mümkün olduğunca havada kurutun. Bu elbiselerinizin uzun süre dayanmasına yardımcı olurken enerji ve para tasarrufu sağlar, ayrıca evinizin karbon ayak izini azaltmaya faydalı olacaktır.

  • Doğal Kumaşlar

Polyester, akrilik, naylon gibi sentetik kumaşları yıkadığımızda, binlerce plastik parça durulama suyuyla deniz canlılarına kadar taşınır. Organik pamuk, yün, bambu gibi doğal lifleri kullanan giyim eşyası veya ev tekstillerini tercih edebilirsiniz.

Yanıtla