İstanbul’da Gezilecek 8 Tarihi Yer

İstanbul yalnızca ülkemizin değil, bütün dünyanın en önemli şehirlerinden bir tanesi. Araştırmalar bu dünya şehrinin 8 bin yıldır yerleşim yeri olarak kullanıldığını gösteriyor. Haliyle İstanbul tarihi yerler konusunda bizlere muhteşem birikimler sunmakta.

İstanbul’da Gezilecek 8 Tarihi Yer

Şehrin tarihi çok eskilere dayanıyor olsa da gezilip görülebilecek tarihi noktalar genellikle Bizans ve Osmanlı İmparatorluğu döneminden bizlere ulaşıyor. Dünyanın en büyük imparatorluklarına başkent olan bu şehirde kiliselerden camilere, saraylardan çarşılara kadar gezilmesi gereken onlarca farklı adres var. Sizler için kaçırmamanız gereken 8 tarihi noktayı listeledik.

1- Ayasofya

Ayasofya dünyanın en tanınmış ibadethanelerinden bir tanesi. Aynı noktada 3 defa inşa edilen bu harika yapı günümüzdeki görünüşünü 537 senesinde aldı. 1500 yaşına yaklaşan bu harika yapı İstanbul’da görülmesi gereken tarihi yerlerin ilk sırasında bulunuyor.

2- Topkapı Sarayı

Dünya tarihinde en geniş sınırlara ulaşmış devletlerden bir tanesi olan Osmanlı İmparatorluğu’nun yaklaşık 400 sene yönetildiği harika bir mabede sıra geldi. İstanbul tarihi yerler araştırmasının iki numarasında görkemli bir görünüşe sahip olan Topkapı Sarayı bulunuyor.

3- Kapalı Çarşı

Ülkemizin dışında “Grand Bazaar” adıyla bilinen Kapalı Çarşı İstanbul’a geldiğinizde kesinlikle görmeniz gereken adreslerden bir tanesi. 500 yılı aşkın tarihinde dünya altın ekonomisine yön vermiş bir adres olarak gösterilen bu çarşının sokaklarında kaybolup alışverişin keyfini çıkarabilirsiniz.

4- Bozdoğan Su Kemeri

İstanbul’da yaşayan kişilerin dahi bilgi sahibi olmadığı Bozdoğan Su Kemeri 1500 yılı aşkın tarihi ile kesinlikle görülmesi gereken alanlardan bir tanesi. Roma döneminde şehrin su ihtiyacını karşılamak için yapılan bu yapı hala sapa sağlam duruyor. Dünyada “Valens Su Kemeri” olarak bilinen bu yapıyı kaçırmayın.

5- Yerebatan Sarnıcı

İstanbul’un büyüleyici yapılarından bir tanesine sıra geldi. Bizans Dönemi’nde inşa edilen ve sarayın su ihtiyacını karşılayan Yerebatan Sarnıcı devasa sütunları ve Medusa Heykeli ile birlikte tüm ziyaretçilerini etkilemeyi başarıyor.

6- Çemberlitaş

Eğer İstanbul tarihi yerler araştırmanızda yaşı en büyük olan yapıları merak ediyorsanız Çemberlitaş da bunlardan bir tanesi. İmparator I. Konstantin tarafından 330 senesinde inşa edilen Çemberlitaş sütunu zamanla bulunduğu semte adını vermeyi başarmış. Her ne kadar Haçlı Seferleri sırasında biraz zarar görse de tarihe tanıklık etmek isteyen kişiler için muhteşem bir yapı.

7- Galata Kulesi

Bazı dönemlerde zindan olarak da kullanılan Galata Kulesi İstanbul Boğazı ve Haliç’e hakim bir konuma inşa edilmiştir. Genellikle fener kulesi olarak kullanılan bu yapı 528 senesinde inşa edilirken günümüze en iyi şekilde ulaşmayı başardı.

8- Rumeli Hisarı

Bir çağı kapatıp yeni bir çağı başlatan Fatih Sultan Mehmet’in Rusya’dan gelebilecek olan destekleri engellemek adına inşa edilmesini emrettiği Rumeli Hisarı İstanbul tarihi yerler sıralamamızın son üyesi. Yapımı 90 gün süren bu “Boğazkesen” hisarda tarihe tanıklık edeceksiniz.

Yanıtla