Nevşehir’de Görülmesi Gereken Yerler

Kültür gezisi yapmak isteyen birçok insanın tercih ettiği dünyaca ünlü kapadokya gezisinde görmeden dönmemeniz gereken önemli yerler vardır. Gecesi ve gündüzü ile bir başka olan kapadokya gezisinde görmeniz gereken ilk yer, kapadokyanın simgesi olan peri bacaları olmuştur. Peri bacaları Erciyes ve Hasan Dağı gibi yanardağların patlamasıyla oluşmuş 60 milyon önce geçmişe dayanan bir yerdir.

Nevşehir

Nevşehir

Yıllık 3 milyona yakın yerli ve yabancı turist Kapadokya bölgesine ziyaret etmektedir. Son derece etkileyici görüntüye sahip olan kapadokya hem gece hem de gündüz eşsiz güzelliklere sahiptir. Peri bacaları birçok medeniyetin savaş döneminde yaşadığı yer olmuştur. Nevşehir gezisinde görmeden dönmemeniz gereken yerlerden birisi de Göreme Açık Hava Müzesi olmuştur.

Kapadokya’nın Gizemli Coğrafyasını Görmeye Ne Dersiniz

Göreme açık hava müzesi manastır eğitimin ilk başladığı yerdir. Müze çevresinde Aziz Besileus Kilisesi, Elmalı Kilisesi, Aziz Barbara Kilisesi, Yılanlı Kilise ve Karanlık Kiliesesi vardır. Nevşehir tatilinde görülmesi gereken yerlerden birisi de birçok yerli ve yabancı turistin akın ettiği ıhlara vadisi olmuştur.

Nevşehir gezisi

Nevşehir gezisi

Ihlara vadisi melendiz çayının aşındırılması sonucu oluşmuş vadidir. 150 metre derinliğe sahip olan vadide Ağaçaltı, Sümbüllü ve Kırk Dam kilisesi bulunur. Kapadokya tatilinde görülmesi gereken yerlerden birisi de uçhisar kalesi olmuştur. Nevşehir’e hakim bir tepede bulunan kale, seyir zevki olan Nevşehir birçok noktasını görebileceğiniz yerdir. Nevşehir aynı zamanda yeraltı şehirlerinin olduğu turistik bir şehirdir. Tüm bu bölgeler mutlak olarak görülmelidir.

Yanıtla