Öpüşürken Siz de Gözlerinizi Kapatıyor musunuz?

Bu konuda etik veya tabusal yaklaşımlarınız olabilir, ancak neden gözler kapalıyken öpüştüğümüz hakkında, gözler açıkken eşimizi soğutabileceğimiz gerçeğinin yanı sıra, insan duyuları üzerine yeni bir çalışma kapsamında artık bilimsel bir cevabımız da var.

öpüşmek

öpüşmek

Dokunma Hissi ve Beyin Fonksiyonları Deneyi

Deneysel Psikoloji Dergisi’nde yayınlanan insan algısı ve performansı üzerine bir çalışmada,  dokunma hissimizin farkındalığının, o anki algısal yüke bağlı olduğunu, yani gözlerimizin ne kadar bilgi almak zorunda kaldığı sonucuna varıyor. Beyinlerimiz algıları işlemek için kendisini özelleştiriyor. Bu, dokunma hissimizi çoğaltmak için bazen gözlerimizi kapattığımız anlamına geliyor.

Yapılan bir deneyde katılımcılara çeşitli görsel görevler verilerek dokunma duyuları aynı anda gözlemleniyor. Denekler zorluk derecesine göre değişen harf arama görevlerini tamamlamak zorundaydılar, ancak ellerinden birine uygulanan küçük titreşimlere cevap vermek zorunda kaldılar.

öpüşürken göz kapamak

öpüşürken göz kapamak

Beyin Gücü Enerjiyi Boşa Harcamıyor

Araştırma, sinyaller arasındaki farkındalığın, gözlerimizin görevleri tamamlamak için daha fazla çalışmaya zorlanmalarına bağlı olarak azaldığını gösterdi ve gözlerimiz odaklanarak çevredeki dünyayı incelediğinde dokunma hissimizin azaldığını düşündürüyordu. Bu sonuçlar, dikkatimizi başka bir anlamda yoğunlaştırmak istediğimizde gözlerimizi kapattığımızı açıklıyor. Görsel girdiyi kapatmak deneyimi, beynin diğer yönlerine odaklanmak için daha fazla zihinsel kaynak bırakması anlamına geliyor.

Bu sonuç, birçok kişinin öpüşme için geçerli olduğu sonucuna varmasına neden oldu, ancak çalışma bir hareketten söz etmiyor. Çalışmanın aslında öpüşme ile ilgisi yok. Aslında, araştırmacılar, “dokunsal uyarılar” sunan otomobiller üzerinde yoğunlaşıyorlardı, sizi yanıp sönen ışıklar değil, titreşimleri kullanarak tehlike altında uyaranlara. Bulgular, sürücünün gözleri yoğun olarak ilerideki yola odaklanırsa, bu uyarıların göz ardı edileceğini kanıtlamaya çalışıyordu.

Yanıtla