Zamak Döküm Hangi Ürünlerde Kullanılır ve Avantajları Nelerdir?

Zamak alaşımları, 1929’da New Jersey’de Zinc Company tarafından geliştirilmiştir. Bugün zamak üreticileri çok farklı malzeme türleri ve üretim yöntemleriyle sektörde hizmet vermektedir. Zama adı, alaşımı oluşturan elementlerin Almanca baş harflerinden meydana gelmektedir. Z (Çinko), A (Alüminyum), MA (Magnezyum), K (Kupfer – Bakır)

Zamak’ın Dökümde Kullanılmasının Avantajları

Şoklara, aşınmaya ve korozyona karşı direnci: Pres döküm zamaktan üretilen ürünler, diğer alaşımlarla veya plastikle üretilen, zamak sertliği dökme demir veya pirinçle karşılaştırılabilir olan ürünlere göre daha fazla darbe direnci ve aşınma özelliğine sahiptir. Ek olarak, kendi içinde çok iyi olan korozyon direnci, çinko kaplama, krom kaplama, nikel kaplama, saten kaplama gibi bir galvanik kaplama işleminden geçerse daha da artar.

Çok yönlülük: Zamakla pres dökümlü ürünlerin yüksek hassasiyeti, boyama, cilalama, kaplama ve hatta gümüş veya altın kaplama işlemlerini basitleştirir.

Yüksek doğruluk: Zamakın karakteristik özellikleri, iyi mukavemeti ile birlikte, küçük parçaların ve detayların tasarımında büyük bir esnekliğe sahip olmasını sağlar. Alüminyum ve magnezyum gibi basınçlı döküm için kullanılan diğer alaşımlarla karşılaştırıldığında, çinko alaşımları ile pres döküm ürünlerde daha yakın toleranslar ve daha iyi yüzeyler elde etmek mümkündür. 

Tasarruf: Zamak kullanılarak pres döküm yapılan ürünler, diğer alaşımlarla üretilenlere göre daha ucuzdur.

Üretim Döngüsü: Döküm işlemi sırasında çinko alaşımı olan ZAMAK, havada veya çevrede kirliliğe neden olan hiçbir maddeyi yaymaz. Ayrıca zamakın erime noktası sadece 410/420°C civarında olduğu için önemli bir enerji tasarrufu sağlar.

Geri dönüştürülebilirlik: Döküm zamak ile yapılan tüm ürünler geri dönüştürülebilir.

Zamak Hangi Tür Ürünler için İdealdir?

Bu alaşımın bazı yaygın kullanımları: otomotiv sektörü parçaları, mobilya bileşenleri ve aksesuarları, ev aletleri için kulplar ve bileşenler, banyo mobilyaları için musluklar, duş menteşeleri, jakuziler için kulplar, vanalar ve pnömatik, mobilya ve iç aydınlatma, kapı kolları, oyuncaklar, süs eşyaları ve sanatsal, mekanik bileşenler, cenaze sanatı ve nesneleri, giyim ve moda aksesuarları, vb.

Zamak dökümü ile ilgili detaylı bilgi almak için https://www.berkzamakdokum.com/ siteyi ziyaret edebilirsiniz.

Yanıtla