Su Yalıtımı İçin Neler Yapılır?

Su yalıtımı, bir nesneyi veya yapıyı su geçirmez veya suya dayanıklı hale getirme, belirli koşullar altında nispeten su geçirmez veya su girişine karşı dirençli hale getirme işlemidir. Bu tür malzemeler ıslak ortamlarda veya belirli bir derinlikteki suda kullanılabilir. Binayı dış tehdit olarak kabul edilen yağmur, dolu, kar, toprak nemi ve yeraltı suyu gibi nem sorunlarından korur. İç tehdit olarak kabul edilen banyo, tuvalet ve mutfaklardaki suyun arıtılması için su izolasyonu yapılmaktadır. 

Suyu kontrol altına almak ve binaların yaşlanmasını uzatmak için koruyucu tabakaların ve sistemlerin kurulması su yalıtımı olarak bilinir. Yalıtım olarak da bilinen yalıtımın, binanın kullanımına %100 etkisi olduğu iyi bilinmektedir. Deprem gibi doğal afetlerin yıkım tehdidine karşı evinizdeki her türlü sorundan kurtulmanın en önemli yollarından biri su yalıtımıdır.

Su Yalıtımı Nedir?

Suyun ahşap, metal, taş ve tuğlaya verebileceği zararı en aza indirmek için uygulanan yalıtıma su yalıtımı denir. İnşaatın temel malzemeleri olan ahşap, mermer ve tuğla, su yalıtımı söz konusu olduğunda kolayca dayanıklı ve güvenlidir. Tersi durumda veya izolasyona gereken hassasiyette davranılmazsa banyo, mutfak ve tuvaletteki su binaya zarar vermeye başlayacaktır. Evdeki nemin ilk başta artması sorunu binanın daha sonra içten çürümesine neden olur. Bunu önlemek için öncelikle su yalıtımı yapmanız gerekir.

Su Yalıtımı Malzemeleri Nelerdir?

Binanın güvenilirliği göz önüne alındığında en kaliteli ürünlerle su geçirmez hale getirilmesi gerekmektedir. Su yalıtımı kapak bitüm ve plastik kapaktan, sürgü ise çimento, akrilik, bitüm ve poliüretan esaslı malzemelerden yapılmıştır. Dış kabuğun yapım aşamasında aşağıdaki kısımlarda izolasyon, yapı kimyasalları ve derz malzemeleri kullanılmaktadır. Tüm bu malzemelerle yapı tamamlanıp kullanıma hazır hale getirildiğinde su ile ilgili herhangi bir problem kalmaz. Tüm malzemelerin mutlaka iyi ve kötü özellikleri vardır. Bu noktada süreci araştırmak ve yatıştırıcı malzemelerin kullanıldığı binaları seçmek önemlidir.

Su Yalıtımı Neden Yapılır?

Su yalıtımının öncelikle evlerde kullanıldığı bilinmektedir. Evin çatı katı, yalıtım için en önemli alandır. Çatı, yağmur, kar ve dolu gibi doğal olaylar nedeniyle hasar belirtileri gösteriyor. Teraslar ve çatılar, sızıntıları ve çökmeleri önlemek için su yalıtımının doğru yapılması gereken yerlerdir. Bir sonraki uygulama alanları temeller ve zemin kaplamalarıdır. Binanın dayanıklılığı ve sağlıklı kullanımı için her katta ayrı bir yalıtım sistemi kurulmalıdır. 

Ayrıca duvarlarda ve cephelerde izolasyon da bulunabilir. Duvarlar, dışarıya yansıyan yalıtım sorununun bir parçasıdır. Bu nedenle yalıtım sorunu oluşmadan duvarın yalıtımının tamamlanması gerekir. Bunun dışında binanın her yerinde su yalıtımı yapılabilir. https://www.ulubas.net/isi-yalitimi sitesinden hizmet detaylarına ulaşabilirsiniz.

Yanıtla