21 Günde Alışkanlıklardan Kurtulmak veya Kazanmak Efsane mi?

Genellikle yeni bir karar aldığınızda genellikle girişimde bulunduğunuz dönüşümün iyi niyetli bir destekçisi tarafından size alışkanlığınızın kök salması ya da tamamen kurtulabilmeniz için 21 gününüzün olduğunu söyleyebilir. Acaba size de mantıklı geliyor mu?

21 gün

21 gün

Sihirli 21 Gün Nereden Geliyor?

21 günlük mitin nereden geldiğini kimse bilmese de, alışkanlıklarla hiçbir ilgisi olmayan, plastik bir cerrah olan psikolog Dr. Maxwell Maltz’a ait 1960’da yayınlanan “Psiko-sibernetik” adlı kitabının önsözünde yazılanlardan kaynaklanmış olabilir. “Genellikle bir akıl görüntüde herhangi algılanabilir değişim etkisi yaklaşık en az 21 gün gerektirir. Plastik cerrahiden sonra, ortalama bir hastanın yeni yüzüne alışması yaklaşık 21 gün sürer. Bir kol veya bacak kesildiğinde “hayali uzuv” yaklaşık 21 gün devam eder…”

Plastik cerrahi hastalarının anekdotlarına ilişkin iddialar, geniş bir şekilde yaygınlaştırıldı. 21 gün, belki plastik cerrahide düzelme için geçerli olabilir, ancak alışkanlık oluşumunun temeli olarak asılsızdır. Kısacası 21 gün bir efsanedir; bir alışkanlık kazanmak veya kaybetmek, tipik olarak bundan daha uzun sürer.

sağlıksız alışkanlıklar

sağlıksız alışkanlıklar

Alışkanlık Süresi Gerçekte Ne Kadar?

Alışkanlıklar zihinsel olarak etkilidir, zamanla devam eder, çünkü bunlar otomatiktir. Aynı davranışı tekrarlama yani otomatitenin en yüksek olduğu nokta da alışkanlığın oluşması için ortalama 66 gün sürdüğü varsayılır. Ancak ilginç bir şekilde, herkes seçilen davranışını günlük tekrar etmesine rağmen, bireyler arasında büyük farklılıklar vardır. Birisi için sadece 15 gün, bir diğeri için 90 gün ya da bir kaç ay sürebilir. Alışkanlığın oluşma süresi, kim olduğunuza ve ne yapmaya çalıştığınıza bağlı olarak farklılık gösterebilir.

Yanıtla