Ahşap Parke Nasıl Temizlenmelidir?

Evlerin zeminlerinin ahşap parkelerden oluşması sonrasında ortaya oldukça güzel ve sıcak bir görünüm çıkmış olacaktır. Bunu bilen pek çok kişi de tercihini parkelerden yana yapıyorlar. İlk zamanlar oldukça güzel bir görünüme sahip olan parkeler, daha sonrasında ise bu görünümlerini kaybetmeye başlıyorlar. Bunun en büyük sebeplerinden bir tanesi ise temizlik işlemlerinin yanlış yapılmış olması.

ahşap temizliği

ahşap temizliği

Adım Adım Ahşap Parke Temizliği 

Temizliğe başlanmadan önce yapılacak şey, kuru zeminde var olan katı parçaların ve tozun uzaklaştırılmasıdır. Kuru bez ya da zemini çizmeyecek tarzda başlığı bulunan elektrik süpürgesi kullanılabilir. Daha sonrasında ise sıra genel temizliğe gelmiş olacaktır.

Bu aşamada ise mümkün olduğu kadar ahşap parke zemine özel temizleyiciler kullanılmalıdır. Temizlik mopları kullanılacağı zaman iyice sıkılmalı ve temizlik işlemi bu şekilde yapılmalıdır. Bez ile temizlik yapılacağında ise mutlaka bezin iyi bir şekilde sıkılması ve yüzeyde ıslaklık bırakılmaması gerekmektedir.

ahşap temizleme

ahşap temizleme

Ahşap parkeler doğal ürünler ile temizlenmek istendiği zaman ise Arap sabunu ve sirke insanların ihtiyaçlarını en etkili şekilde yerine getirmiş olacaktır. Bir miktar su içerisine yarım çay bardağı sirke ve bir miktar Arap sabunu eklendikten sonra karıştırılmalıdır. Ardından da bu karışım ile ahşap parkeler rahatlıkla temizlenebilir. Parkelerin temizlenmesi sırasında mikrofiber bez kullanıldığı takdirde ise bezden kaynaklanacak çizilmelerin önüne geçilirken, zemindeki tüm tozlar da alınmış olacaktır.

Yanıtla