Almanya’nın Görkemli Şehri: Köln Gezi Rehberi 

Köln gezi rehberi, Köln hakkında merak edilenler, turistik bölgeleri ve Köln’de yapılacak aktiviteler.

Köln gezi rehberinde şehrin eşsiz güzellikleri ve turistik yerlerinden bahsedilmiştir. Köln, yüzölçümü bakımından Almanya’nın dördüncü büyük şehridir. Dünyada da zenginlik bakımından yine dördüncü zengin kentidir. Nüfusu 4,5 milyon olan kentte Türkler de yoğun olarak ikamet etmektedir. Tam merkezinde Ziraat Bankası, Vakıfbank ve Türk işletmecilerin dükkânları olduğu için kendinizi sanki Almanya’da değil de Türkiye’de gibi hissedebilirsiniz.

Köln’de Gezilecek En Güzel 10 Yer

Köln Katedrali (Kölner Dom)

Dünyanın en yüksek katedrali olan Köln Katedrali aynı zamanda UNESCO’nun Dünya Mirası Listesi’nde yerini almaktadır. Şehrin bu en görkemli yapısı 157 metre yüksekliğindedir. Yapımı 1880 senesinde tamamlanmıştır. Hem Almanya için hem de Avrupa için önemli dini yapılardan birisidir. Bu göz alıcı katedral yılda 6 milyon ziyaretçi ağırlamaktadır. 500 basamaklı merdiveni bulunan katedralde merdiveni tırmananlar tepesindeki muhteşem manzaranın tadını çıkarmaktadır.

Ludwig Müzesi

Sanatsever kişilerin çok seveceği yer olan Ludwig Müzesi Avrupa’da ki müzeler içinde en geniş kapsamlı koleksiyon bulunduran müzedir. Çağdaş ve modern eserler barındırır. İçerisinde Pop Art koleksiyonu bulunan müzeye giden tüm ziyaretçiler hayran kalmaktadır.

Çikolata Müzesi

Çikolata Müzesi 1993’te kurulmuştur. Nehir kıyısında bulunduğu için eşsiz güzellikte bir manzarası da vardır. Toplamda 4.000 metrekare yeri ve 9 farklı alanı bulunmaktadır. En çok ziyaret edilen ve ilgi duyulan noktaları ise çikolata kazanı, çikolata şelalesi ve botanik bahçesidir. Müzede ayrıca detaylı olarak çikolatanın yapım ve oluşum aşamaları da anlatılmaktadır. İçerisinde kafeler ve hediyelik ürün alınabilecek dükkan da bulunmaktadır.

Hohenzollern Köprüsü

Hohenzollern Köprüsü kademeli bir köprüdür ve 1907 – 1911 seneleri arasında yapılmıştır. Çok sağlam bir köprüdür çünkü İkinci Dünya Savaşı esnasında Köln’de ayakta kalan tek köprü olmuştur. Fakat 6 Mart 1945 tarihinde müttefiklerin Ren Nehri’ne geçişleri zor olsun diye Wehrmacht köprüyü havaya uçurmuştur. İkinci Dünya Savaşı sonrasında çift raylı olarak yeniden açılmıştır.

Köprünün uzunluğu 409 metre genişliği ise 26 metredir. Burası da Köln’ün hem tarihi hem de popüler yerlerinden birisidir. Köprüde en çok yapılan aktivite ise bisiklet sürmek ve yürüyüş yapmak.

Sualtı Tüneli

Köln’ de ki Sualtı Tünelinin başlangıcı Ren Nehri’dir sonrasında Kuzey Denizi’nde ki yerleşim alanlarından devam eder ve Atlantik Okyanusu’na kadar uzanır. Burada çok fazla sayıda deniz canlıları ve köpekbalıklarını görmek mümkündür.

Köln Hayvanat Bahçesi

Köln Hayvanat Bahçesi, Almanya’nın en eski 3. hayvanat bahçesidir. 1860 yılında kurulmuştur. İçerisinde 500den fazla hayvan ve devasa bir akvaryum bulunmaktadır. Oyun alanı, yemek ve dinlenme alanı da mevcuttur.

Köln Merkez Camii

17 bin metrekare alana sahip olan camii 2009 yılında yaptırılmıştır. Yükseklikleri 55 metre olan iki adet minaresi bulunmaktadır. İçerisinde kütüphane, sergi salonu, müze ve kapalı çarşı da vardır.

Ren Nehri

Köln’ün içinden geçen bu güzel nehir şehre ayrı bir güzellik katmaktadır. Burada tavsiye edilen şey ise burada bir tekne turu yapmaktır.

Köln Japon Bahçesi Leverkusen

Köln’e çok yakın bir noktada ve Ren Nehri’nin diğer tarafında bulunan bahçe Botanik Park temalıdır. Küçük göletler ve Japon mimarisine özgü saraylar bulunmaktadır.

Köln Fantasyland

Köln Fantasyland, şehrin en büyük eğlence parkıdır. Her yıl bir milyondan fazla ziyaretçi ağırlamaktadır. Geniş bir alan üzerinde maceralı ve aksiyonlu zamanlar geçirmek mümkündür.

Yanıtla