Bu Belirtiler Reflünün Habercisi Olabilir

Reflü, stres, yanlış beslenme, sigara alışkanlığı ve kilo gibi sebeplerden dolayı günümüzde sıklıkla rastlanılan bir rahatsızlık çeşididir. Reflü fizyolojik bir durum olup her insanda belli dönemlerde görülebilir. Geri kaçan mide asidi gırtlakta, akciğerde, ağız ve yemek borusunda değişikliklere sebebiyet verebilir.

reflü

reflü

Reflü Belirtilerine Dikkat

Mide yanmasıyla birlikte yanmanın göğüsten yukarıya doğru hissedilmesi, ağza yemeklerin doluyor gibi olması, ağza acı su gelmesi, kuru öksürük, yutmada güçlük, kulak ağrısı ve ses kısıklığı gibi nedenler reflü belirtileri arasında yer alır. Ses kısıklığı ya da göğüs ağrısı gibi şikayetler kulak burun boğazdan da kaynaklanıyor olabilir.

Hastalığın ilk tanısında göğse yayılan yanmaya dikkat edilmeli. Tanının konulması için gastroskopi yapılır. Tanıda güçlük çekilmesi durumunda 24 saat boyunca asit düzeyine bakılır. Yemek borusundaki asit düzeyinden gerekli tanı konulur. Reflü rahatsızlığı olan kişiler gece yatmadan 2 saat önce yemek yemeyi bırakmalı. Geceleri ise yüksek yastıkla yatmalı.

reflü belirtileri

reflü belirtileri

Reflü tedavisi ameliyatlı ve ameliyatsız olarak gerçekleştirilir. Tedavi edilmezse astım ve ses kısıklığına neden olur. Mide basıncını koruyan yiyeceklere yönelmeli ve yaşam kalitenizi artırmak için sağlıklı beslenme programı uygulamalısınız. Midenin PH değerini yükseltmemek için sindirilmesi kolay yiyecekleri akşam tüketmeye özen gösterin. Midede şişkinliğe neden olacak kadar yiyecek tükettiğiniz zaman mide basıncı artar. Reflü tedavi edilmezse yemek borusu kanserine kadar ciddi sonuçlar doğurabilir.

Yanıtla