C Vitamini Nelerde Bulunur?

C vitamini, suda çözünen bir mikro besin türüdür. Vücutta bulunan hücre ve dokuları serbest radikallerden koruyan oldukça güçlü bir antioksidandır. Vücudumuzda ki temel rolü, demirin emilmesi ve depolanmasıdır. Kemiklerin gelişimi için son derece önemlidir. Kas ve kolejen oluşumu için olmazsa olmazdır. Grip, nezle, soğuk algınlığı gibi hastalıklara karşı bağışıklığı oldukça güçlendirir. Diş, kemik ve kıkırdak yapısının onarımını sağlar. Kalp hastalıklarına yakalanma riskini düşürür. Kronik hastalıklara karşı vücudu korur. Düşünme yeteneğini geliştirir, hafızayı güçlendirir. Tüm bunların yanı sıra hastalıkları iyileştirme gibi bir özelliği vardır.

C vitamini kişinin kendi vücudu tarafından üretilemez. Bu nedenle çeşitli besinler yoluyla alınması gerekir. Yani tamamen kişinin kendi meyve sebze seçimlerine göre şekillenen bir vitamindir. C vitamini oranı kişinin yaşına, kilosuna ve sağlık durumuna göre değişkenlik gösterir. Düzenli ve sağlıklı beslenmek, özellikle gerekli vitaminleri alarak ilerlemek insan bedeninin gelişimi için son derece önemlidir. Eksikliğinde diş eti kanaması, diş eti enfeksiyonları, saç kuruluğu, saç dökülmesi, göz kuruluğu, kansızlık, yara iyileşmesi gecikmesi ve artmış kemik kırılganlığı görülebilir.

İçerisinde bol miktarda C vitamini barındıran besin çeşitlerini detaylı bir şekilde inceleyelim. Portakal, mandalina, greyfurt gibi turunçgillerde pek çok vitamin bulunur. En fazla bulunan vitamin türü ise C vitaminidir. Özellikle portakal tüm besinler içerisinde en fazla C vitamini bulundurandır. 100gr portakalda 60gr C vitamini bulunmaktadır. Çilek, kivi, ananas, kuş üzümü, ahududu, çilek, kızılcık, kavun, yaban mersini gibi lezzetli meyvelerde de bolca C vitamini bulunmaktadır. Brokoli, patates, kırmızı ve yeşilbiber, taze kuşburnu, limon, ıspanak, domates, dolmalık biber, maydanoz, dereotu, lahana, brokoli, karnabahar, marul ve roka gibi insan sağlığına sayısız faydası bulunan sebzelerde de yoğun miktarda C vitamini vardır. İnsan vücudunun ihtiyaç duyduğu C vitaminine bu besinlerden tüketerek rahatlıkla ulaşılabilir.

Yanıtla