Ev Bitkilerini Çoğaltmanın Yolları

Ev bitkilerini çoğaltmak güzeli bir deneyimdir. Çoğaltmak istediğiniz bitkileri arkadaşlarınızla ve komşularınızla paylaşabileceğiniz gibi, kendiniz için de çoğaltabilirsiniz. Ev bitkilerini çoğaltmak için en yaygın yöntemler ise sap, yaprak veya kök kesim yöntemleridir.

ev bitkileri

ev bitkileri

Sap Kesimi:

Bir bitkiden kesme yapılması, yeni bitki yetiştirmek için ana bitkinin bir kısmının çıkarılması anlamına gelir. Bir sap kesildikten sonra nemi kesilir. Bu nedenle, kesilen sapın  büyüdükçe nem seviyesinin korunması gerekiyor. Bazı bitkiler o kadar kolay köklenir ki kesme işlemi sonrasında basitçe bir bardak suya yerleştirilebilir. Bazıları bitkiler ise kök tozu yardımına ihtiyaç duyarlar.

Yaprak Kesimleri:

Yaprak kökünü yaprağın yaklaşık 2.5 cm altında kesmek için keskin bir bıçak veya tıraş bıçağı kullanın. Paşa kılıcı bitkisinin yaprakları yaprakları (Sansevieria trifasciata) yalnızca bir yaprağın bir bölümünden yayılabilir. Yaprakları yatay 5 cm’lik kesitler halinde kesin, onları büyüdükleri gibi tutmaya özen gösterin. Her parçayı nemli saksı karışımı derinliğinin üçte birine denk gelecek şekilde ekin. Her bir yaprak bölümünden iki veya üç fide oluşur.

ev bitki bakımı

ev bitki bakımı

Kök Kesimleri:

Bir bitkinin kök kesiminden çoğaltılması için kök parçalarını nemli saksı karışımına dik olarak yerleştirin, tacına en yakın olan uçları ise en üstte tutun. Bitkiler oluştuğunda, saksıdaki toprağı taze toprak ile saksı tenceresinde karıştırın ve yeniden konumlandırın.

Unutulmaması gereken, her bitkinin kendine has çoğaltılma şeklinin olmasıdır. Buradaki çoğaltılma yöntemleri ise en bilinin ve en yaygın olan yöntemlerdir.

Yanıtla