Evde Bakılabilecek Bitkiler

Herkesin evinde birçok farklı çeşit bitki bulunmaktadır. Ancak bir çok insanın yetiştirdiği bitkiler istedikleri gidi değildir. Çünkü her bitkinin bakımı farklı şekilde yapılmaktadır. Ancak insanlar bu konuda pek fazla bilgili olmadığı için bitkinin yetişmesinde her daim sorun çıkmaktadır. Bu nedenle bazı bitkiler vardır ki bakım istememektedir. Bunların ev ortamında yetiştirilmesi çok daha mantıklı bir seçenek olabilir.

Ayrıca salon bitkilerinin çoğu özenle bakım istemektedir. Zamanında sulamak ve güneş ışınlarından doğru faydalanmaları sağlamak gerekmektedir. Aksi halde solmaya veya fazla sulamadan çürümeye başlarlar. Hatta nemden dolayı mantar olan bitkiler bile mevcuttur. Bu nedenle doğru bakım her zaman önemlidir.

fil kulağı

fil kulağı

Evde Bakım İstemeden Bakılacak Bitkiler

Fil kulağı bitkisi bunlardan bir tanesidir. Orta Amerika’da doğal olarak yetişen bu bitkinin yaprakları oldukça geniş ev farklı tonlarda yeşildir. Yapraklarının çapları neredeyse 1 metreyi bulmaktadır. Genellikle yaprak uçları yukarı doğrudur ve bakımı oldukça kolay bir bitkidir. Özellikle ofis ortamlarında çokça tercih edilir.

Salon bitkileri arasında en kolay yetiştirilen tür ise Paşa Kılıcı denen bit türdür. Bu bitkinin en büyük avantajı güneş, gölge, susuzluk ya da cereyana karşı hassasiyet gibi bir durumumun olmamasıdır. Bu nedenle zor şartlarda rahatlıkla bakılabilir. Bu da en çok tercih edilen bitki olmasını sağlamaktadır. Yaprakları yukarı doğru kılıç şeklinde dimdik uzanır. Adını da buradan almaktadır.

paşa kılıcı

paşa kılıcı

Kolay yetiştirilen bitkiler arasında enlerden birisi olan hava bitkileri, tamamen havadaki bulunan vitaminler ile beslenerek tüm bakımlardan uzakta kalabilen bir bitki türüdür. Her hangi cam bir kabın içinde öyleye yaşayabilirler ve dekoratif amaçla kullanılabilecek kadar hoş bir yapıya sahiptirler.

Yanıtla