Gözlüğünüzü Yüz Şeklinize Göre Seçin

Bayanlar için gözlük her dönemde vazgeçilmez bir aksesuar olmuştur. Ayrıca gözlükler sadece yazın değil sonbaharda da tercih ediliyor. Kadının zarafetini tamamlayan ve şıklığına şıklık katan gözlüklerin nasıl seçilmesi gerektiği de moda uzmanları tarafından açıklandı. Özellikle güneşin yoğun olduğu günlerde gözü zararlı güneş ışınlarından korumakla görevli olan bu gözlükler tamamen yüz şekline ve yapısına göre seçilmelidir.

gözlük seçimi

gözlük seçimi

 

Yüz Şeklinizi Belirleyin

Bazı bayanlar kendisine uygun gözlük bulamamaktan şikayetçidir. İşte bu yüzden ne aradığınızı bilmeniz gerekiyor. Tek tek denemek bazen zevkli olsa da genellikle zaman kaybıdır. Bu yüzden önce nasıl bir gözlüğün size uyacağını belirlemeniz gerekiyor. Yani önce yüz şeklinizin nasıl olduğunu bilin. Daha sonra da ona göre bir seçim yapın.

Gözlüğünüzü Seçin

Yüz şeklinizi belirlerken kalem, ruj ya da sabun kullanabilirsiniz. Ayna karşısına geçin ve çenenizden saç diplerinize ulaşıncaya kadar bozmadan düzgün bir şekilde yüzünüzü çizin. Ortaya çıkan şekil sizin yüz şekliniz olacaktır. Bundan sonrası gayet basit. Eğer yuvarlak bir yüze sahipseniz yüzünüzü uzatan gözlükler tercih etmeniz gerekiyor. Boydan kısa ama enden geniş gözlükler tercih edin. Renginiz daima koyu renkli çerçevelerden yana olsun.

güneş gözlüğü

güneş gözlüğü

Oval yüzlü bir bayansanız geniş ya da uzun gözlüklerden kaçının. Yüzünüzle aynı hizada olan gözlükler sizi daha güzel gösterecektir. Mümkünse gözlüğünüzle kaşınız aynı hizada olsun. Kare yüzlü bayanlar yüz şeklinin dengelenmesi için yuvarlak çerçeveler tercih etmeli. Dikdörtgen yüzlü bayanlarsa yüzü geniş gösteren büyük gözlükler kullanmalıdır.

Yanıtla