Panik Atak Nedir?

Panik atak ani olarak meydana gelen korku, stres, sıkıntı ve endişelere denir. Beklenmedik olaylarda gerçekleşen bu korkular kişiden kişiye 10 ile 30 dakika arasında sürmektedir. Panik atak olan insanları olaylarda tetikleyen etken ölüm korkusudur. Ani olaylar sonucunda korkan bu kişiler soluğu sağlık kuruluşlarında almaktadır. Çünkü sağlık kuruluşlarında ruhsal olarak rahatlama ihtiyacı duyarlar.

Panik atak olduğunuzu anlamanız için uzmanların açıkladığı belirtiler bulunmaktadır. Bu belirtiler şunlardır. Terleme, çarpıntı, titreme, boğulma, göğüste daralma, nefessiz kalma, şizofrenik duygular, ölüm korkusu, üşenme panik atak belirtileri arasındadır. Dünyada yapılan araştırmalara göre panik atak olan insanların korkuları esnasında şizofrenik duygulara kapıldığı ortaya çıkmıştır.

Panik atak olan kişi ani korku sırasında kişilik değişikliğine bürünmekte ve ölüm korkusu artmaktadır. Panik atak tedavisi özel ve devlet sağlık kuruluşlarında verilmektedir. Tedavisi ne kadar zor gerçekleşse de panik atak hastalığını yenmeniz tamamen sizin elinizdedir. İlaçları kullandığınızda ve iradenizin hakimi olduğunuzda panik atak hastalığını yenebilirsiniz.

Yanıtla