Viktoryen Stilde Dekore Edilmiş 5 Lüks Yatak Odası 

Viktoryen stilde dekore edilmiş lüks yatak odası için renk kombinasyonlarına, mobilyanın ahşabına ve kullanılan aksesuarların stiline uygun kombinasyon oluşturulması gerekmektedir.

Viktoryen stilde dekore edilmiş lüks yatak odası, Gotik, Klasik ve Oryantal egzotizm unsurlarının birleştirilmesiyle oluşturulan lüks bir tarzdır. Viktoryen tarzda zarif mobilyalar, eski aksesuarlar ve antikalar yer almaktadır. Yüksek tavanlı yatak odalarına, Viktoryen tarzında döşenmiş lüks yatak odası tasarımı yapılabilir. Yazımızın devamında 5 lüks yatak odası tasarımından bahsedeceğiz.

Stil Yatak Odası

Viktoryen stilde yatak odaları tasarlamak için öncelikle masif ahşaptan yapılmış kaliteli mobilyalar seçilmeli. Odadaki geleneksel tarzda tasarlanmış yataklara ilave olarak, zımpara yapılarak eskitilmiş, kuş, çiçek gibi doğa resimleri ile süslenmiş tarz bir gardırop ilave edilmeli. Mobilyanın dekorasyonu sırasında son işlem dekupaj olacaktır. Tasarımda en önemli unsur yataktır. Oymalı ahşaptan yapılmış bir başlık veya pahalı kumaştan yapılmış döşeme ile yapılmalıdır ve yatak yüksek olmalıdır. Başucunda bulunan komodinlerin ya da sehpaların üzerinde gece lambaları, resimler ve çiçekler bulunmalı.

Stil Yatak Odası

Viktoryen stilde dekore edilmiş lüks yatak odası dekorasyonunda ikinci bir stil olarak, antika şamdanlar veya mum şeklinde uzun dar ışıklı aplikler duvarlarda süslenmesi ve tavanda antika avizeler asılması ile oluşturulur. Pencerelerin çerçeveleri, insan figürleri ya da çiçek baskılı, açık renk tonlarından oluşan ağır perdelerle tamamlanmalı. Yatak başı klasik, oymalı olarak seçilmeli ve dekorasyonunda beyaz renk zemin üzerine mavi, yakut, turkuaz, altın ve hardal karışımının vurguladığı detaylar olmalı. Yaldızlı çerçeveler içerisinde resimler ve aynalar ile dekorasyon tamamlanmalı.

Stil Yatak Odası

Yatak başlığında, yatak odasının toprak bej duvarlarıyla uyumlu olan büyük püskül kullanılmalı. Yatağın ayak kısmı yüksek ve ahşap malzemeden yapılmalı. Viktorya tarzı yatak odası dekorasyonunda, yatağın karşısında duvara monte edilmiş televizyon ve üzerinde büyük bir şömine bulunmalı. Odanın dekorasyonunda uzun ve canlı bir saksı bitkisi ilave edilmeli. Cilalı parke zemin üzerinde bulunan uzun canlı bitkiler, odaya tropikal bir hava katabilir. Sarı renkli bir sarkıt ışıkla aydınlatma yapılmalı ve şık bir zemine oturtulmalı. Kahverengi tonlarında kadife bir perde ile kombin tamamlanmalı.

Stil Yatak Odası

Yatak odası dekorasyonu sıralamasında dördüncü stil önerimiz, büyük ve büyüleyici bir sarkıt lamba, duvarda bej renkli boncuk tahtası üzerine monte edilmiş dikdörtgen bir tablo, beyaz renkli yüksek bir yatak ve ince işlemeleri olan yatak başı kullanılarak oluşturulan bir stildir. Çiçekli büyük ve ipek bir halı ve üzerinde, yatağın yan tarafında beyaz metal bir makyaj masası ile kombinlenmeli. Cam pencerelerden akan doğal ışıkla aydınlatılan odada çiçek ve yaprak desenlerinden oluşmuş şık bir perde ile tasarım tamamlanmalı.

Stil Yatak Odası

Son tasarım olarak, açık yeşil renkli duvar zemini üzerine küçük çiçek objeleri bulunan bir duvar kağıdı ile duvarın 2 yanı kaplanmalı. Bej ve bakır tonlarından oluşan klasik tarzda büyük bir halı ilave edilmeli. Maun kaplama, oymalı, klasik bir yatak başı ve büyük bir yatak kombinin en önemli parçalarını oluşturmalı. Yatağın yanında büyük bir ahşap çerçeveli şömine ve üzerine büyük bir ahşap çerçeveli tablo asılmalı. Gösterişli ahşap ve taş karışımı avize, sarı renk lamba ile ışıklandırılmalı. Yatağın iki başında yatak başı ile aynı malzemeden aplikler takılmalı. Yeşil renkli ağır tafta kumaştan yatak örtüsü ilave edilmeli ve aynı kumaştan iki adet berjer koltuk camın önüne koyulmalı. Son olarak ahşap makyaj masası ilave edilerek Viktoryen stilde dekore edilmiş lüks yatak odası kombinasyonu tamamlanmalı.

Yanıtla