Çocuklar Yalan Söyler mi?

Çocuklar da tıpkı yetişkinler gibi yalan söylemeye yatkın olan karakterlere sahiptirler. Bu durum ise kesinlikle yanlıştır ve mutlaka üzerine gidilmesi gereken bir sorundur. Ancak çocukların yalan söylememesi için şiddete başvurmak kesinlikle doğru bir çözüm olmaz. Çocukların yalan söylemesinin önüne geçebilmek için sabırlı olmalı ve disiplinli bir şekilde çocuğunuz ile yakından ilgilenmelisiniz.

Aileler genellikle çocuklarının tüm söylediklerine yalan gözü ile bakacak noktaya gelebilirler. Bu durum çocuklar üzerinde büyük bir baskının oluşmasına sebep olabilir. Bu yüzden aileler öncelikle çocuklarına koşulsuz şartsız güvenmeyi öğrenmelidir.

Yalan Söyleyen Çocuklara Karşı Ne Gibi Önlemler Alınabilir?

Bu noktada ilk olarak çocuğunuz ile masaya oturarak onun neden yalan söylediğini sormanız gerekiyor. Çocuğunuzun yalan söyleme sebepleri size bu yolda büyük bir ışık tutacaktır. Çocuklar genellikle yetişkin yalanları gibi bazı birtakım durumlardan kurtulabilmek için yalan söylerler. Bu durumun yanlış olduğunu onlara anlatmak ise siz ebeveynlere düşer.

Çocuklar ile konuşmanın ilk olarak önemli olduğu asla unutulmamalıdır. Çocuğunuz söylediği her yalandan sonra ona o davranış biçiminin yanlış olduğunu sabırlı bir şekilde anlatmalısınız. Doğru söyleyen insanların toplumda daha çok sevildiğini ve daha iyi arkadaşlara sahip olduklarını belirterek çocuğunuza doğru söylemenin faydalarını tek tek anlatmalısınız.

Eğer kendi başınıza bu sorunun önüne geçemiyorsanız çocuğunuz için bir uzman desteği de almayı deneyebilirsiniz.

Yanıtla