Evde Bitki Yetiştirme Yöntemleri

Ne kadar uzak kalıyoruz değil mi, eğer metropollerde yaşıyor isek çiçeklere, ağaçlara. Yapılan araştırmalar gün geçtikçe insanlara düşen yeşil alan miktarı düşüyor. Peki, ama bu durumda karamsar olmak yerine evde bitki yetiştirmeye, o yetiştirdiğin tamamen doğal bitkileri yemeklerinizde kullanmaya ne dersiniz. Öncelikle ilk yapacağınız şey ne yetiştireceğinize karar vermek.

Zira ev ortamında yetiştireceğiniz bitkinin şekli ve işlevi son derece önemli. Lakin maydanoz, nane, kekik, roka yetiştirecekseniz bu yazdıklarımızı unutun.

bitki

bitki

Balkonda Bitki  Yetiştirmeye Nasıl Başlanır?

Başlangıç: Bitkileri dilerseniz tohumdan yetiştirebilir ya da dilerseniz bir fidanlığa giderek bir fide demeti satın alabilirsiniz. Eğer fide alacaksanız yaprakların sarı ya da kahverengi değil yeşil olmasına özen gösterin ayrıca köklerin sarı ya da beyaz olmasına özen gösterin. Şayet tohumdan yetiştirecek iseniz, kaliteli tohum aldığınızdan emin olun. Ayrıca küçük tohumları yapıları itibarıyla çok derine gömmeyin. Sonra sorun yaşayabilirsiniz.

Yer seçimi: Bitkiler için ışık son derece önemli olan bir faktör.Şifalı olan bitkilerin her biri farklı ışık durumlarını severörneğin bazı bitkiler sıcak ve nem severken, bazılarının güneş ışığını direkt almaları sağlıklı değildir. O yüzden yetiştireceğiniz bitkinin tohumunu veya fidesini alırken nerede yetiştirmeniz gerektiğini mutlaka öğrenin.

evde bitki

evde bitki

Saksı seçimi: Tam da bu nokta da işin içine biraz da olayın estetik ve dekorasyon kısmı giriyor ki, burada da saksının kullanılacağın yerin dekorasyonuna uyan saksının seçimi son derece önemli. Ayrıca yetiştirilecek bitkinin büyüklüğüne göre de saksı büyüklüğü ayarlanmalı.

Yanıtla